Żyrardów znów „gra” w filmie

Po „Wałęsie” i „Wkręconych” widzowie znów mogą oglądać film, w którym wykorzystano plenery Żyrardowa. Tym razem jest to telewizyjny serial „Strażacy”.
images
Fot. strazacy.tvp.pl Akcja „Strażaków” w dużej części rozgrywa się w Żyrardowie

„Strażacy” to serial obyczajowo-sensacyjny nadawany na antenie TVP1. Grają w nim m.in. Maciej Zakościelny, Weronika Rosati i Olaf Lubaszenko. Część zdjęć do filmu nakręcono w Żyrardowie m.in. na terenie dawnej fabrycznej straży ogniowej przy ul. Sławińskiego. Wykorzystane zostały też zabytkowe obiekty kantoru, przedszkola przy Pl. Jana Pawła II, kościoła pw. Wniebowstąpienia Pańskiego czy Park Ditricha. – Zaistnienie Żyrardowa w serialu to wielka promocja. Niektóre miasta płacą za to duże pieniądze – podkreśla Jarosław Szafaryn, naczelnik Wydziału Promocji i Kultury Urzędu Miasta Żyrardowa. – Do nas producenci zwrócili się wyłącznie o pomoc przy realizowaniu zdjęć. Myślę, że ta współpraca układała się bardzo dobrze, o czym świadczyć może chociażby zaproszenie prezydenta Żyrardowa na uroczystość z okazji zakończenia zdjęć – dodaje.

To nie pierwszy raz, kiedy żyrardowska sceneria „zagrała” w filmie. Do tej pory wykorzystał ją m.in. Andrzej w Wajda w obrazie „Wałęsa”, Jacek Skalski w „Mieście prywatnym”, a Piotr Wereśniak w „Inwestorach” i „Wkręconych” . W Żyrardowie są również nagrywane reklamy i teledyski.

Warto podkreślić, że wykorzystywanie plenerów miasta jako planu filmowego, przekłada się nie tylko na promocję, ale również ożywienie ruchu turystycznego, wiele osób lubi bowiem podróżować śladami swoich ulubionych bohaterów filmowych cy serialowych. Dla mieszkańców z kolei obecność ekip filmowych czy znanych aktorów na ulicach stanowi niemałą atrakcję, a nierzadko również szansę na udział w ciekawych projektach filmowych w roli statystów.

Zainteresowanie filmowców Żyrardowem odbywa się nie bez zaangażowania władz miasta. Już kilka lat temu zainicjowali oni projekt pn. ,Nakręcamy Żyrardów”, mający na celu zainteresowanie środowiska z branży filmowej potencjałem tkwiącym w dziedzictwie poprzemysłowym miasta. Projekt był niejako odpowiedzią na pomysł budowy w Polsce miasteczka filmowego, któremu patronowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN) wspólnie z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej (PISF). Przygotowana została kompleksowa oferta zlokalizowania tego rodzaju przedsięwzięcia na terenie poprzemysłowym dawnego Bielnika Zakładów Lniarskich. Za opracowaną przez Wydział Promocji i Kultury publikację „Centrum Produkcji Filmowej i Telewizyjnej – Nakręcamy Żyrardów” miasto otrzymało drugą nagrodę w konkursie Złoty Format na Festiwalu Promocji Miast i Regionów. Zarysowana wówczas koncepcja stworzenia miasteczka filmowego, choć nie ziściła się formie pierwotnej, to jednak pozwoliła wypromować w środowisku filmowym unikalną architekturę i przestrzeń Żyrardowa.

Przypomnijmy również, że w najnowszym filmie „Spectre” o przygodach Jamesa Bonda, główny bohater będzie pił wódkę Belvedere produkowaną w Żyrardowie.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterest