Błonie w konkursie „Modernizacja roku”

Gmina Błonie bierze udział w plebiscycie „Modernizacja roku 2014”. Władze zachęcają internautów do głosowania na dwa zrewitalizowane obiekty.
19
Fot.modernizacjaroku.org.pl Jednym z elementów zmodernizowanego parku jest interaktywna fontanna.

Konkurs „Modernizacja roku” jest organizowany od 19 lat, odbywa się pod patronatem m.in. Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego i innych instytucji. Do konkursu mogą być zgłaszane budynki i obiekty w kilku kategoriach m.in. obiekty mieszkalne, hotelarsko-turystyczne, przemysłowe i inżynieryjne, obiekty użyteczności publicznej, szkolnictwa, kultury, sportu, zdrowia i rekreacji, ochrony środowiska, obiekty zabytkowe, elewacje i termorenowacje, najciekawsze modernizacje i adaptacje wnętrz, rewitalizacja obszarów i zespołów urbanistycznych, modernizacje obiektów mostowych, tereny zieleni, nowe obiekty w przestrzeni urbanistycznej.

Plebiscyt jest tworzony według ilości polubień za pomocą przycisku „Lubię to” na Facebooku. W celu oddania swojego głosu na dany obiekt, należy wejść na jego podstronę, a następnie ją „polubić”. Ilość głosów w rankingach aktualizuje się co pięć minut.

Urzędnicy z błońskiego ratusza zgłosili do konkursu dwa obiekty, które w ubiegłym roku przeszły metamorfozę. Chodzi o park miejski Bajka, który „startuje” w kategorii „sport i rekreacja” i wyremontowany mostek w alei cmentarnej (kategoria „drogi i obiekty mostowe”).

Park Bajka w ubiegłym roku zupełnie zmienił oblicze. Powstała tu prawdziwe bajkowa strefa rekreacji i turystyki. Program użytkowy obiektu został dobrany w taki sposób, aby zaspokajać potrzeby mieszkańców w zakresie sportu i rekreacji w różnym wieku. Znajduje się tu m.in. polana, na której są dostępne leżaki, bulodromy, czyli boiska do gry w bule, szachy ogrodowe, wigwamy i iglo z wikliny, zakątki z krzywymi zwierciadłami, siłownia, linarium, pagórki w kształcie wielorybów, plaża, stoły do tenisa, piłkarzyki, instrumenty muzyczne i wiele innych atrakcji. Duże wrażenie robi interaktywna fontanna w formie wulkanu z sześcioma osobnymi fontannami oraz kolorowym oświetleniem ledowym służąca do interaktywnych zabaw wodnych. W parku dokonano nowych nasadzeń – pojawiło się 60 drzew, 3 tys. krzewów, 5,5 tys. bylin i pnączy oraz zasiano prawie 11,5 tys. mkw. nowych trawników. Autorami projektu modernizacji parku jest firma Woźnicki, Zdanowicz Architekci i Marta Kępka- Architektura Krajobrazu, a wykonawcą – firma MKL-BUD Michał Lulis z Warszawy.

Również w ubiegłym roku miał miejsce remont mostu na rzece Rokitnicy w ciągu alei cmentarnej. Modernizacja została zaprojektowana przez Pracownię Architektoniczną Marcina Bujnowskiego z Pruszkowa, zaś wykonawcą jest firma Domost sp. z o.o. z Małkinii Górnej. Wcześniej mostek szpecił cmentarną aleję. Zniszczone, blaszane elementy nie prezentowały się za okazale, mieszkańcy Błonia obawiali się też o stan techniczny przeprawy. Postanowiono więc to zmienić i w ten sposób powstał zupełnie nowy mostek. Do wykonawcy należała rozbiórka istniejącej kładki oraz wykonanie nowej w oparciu o nowe ściany oporowe. Podstawowym elementem przesklepiającym koryto rzeczne jest łukowy stalowy przepust wykonany z prefabrykatów z falistych blach ocynkowanych. Zostały one posadowione na fundamentach żelbetowych o grubości 40 cm. Inwestycja objęła także rozebranie przyczółków, wykonanie skarp i nawierzchni na obiekcie, regulację cieków koryt wodnych oraz montaż balustrad. Całość ozdobiły kamienne elementy wykonane z piaskowca.

Na park Bajka w konkursie „Modernizacja Roku 2014” można głosować pod adresem http://www.modernizacjaroku.org.pl/plebiscyt/19-blonie.html, natomiast na błoński mostek – pod adresem http://www.modernizacjaroku.org.pl/plebiscyt/18-blonie.html.

Codziennie można oddać jeden głos. Rozdanie nagród laureatom odbędzie się na Zamku Królewskim w Warszawie.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterest