Pożar w Puszczy Kampinoskiej

Dopiero w niedzielę, 7 czerwca strażakom udało się ugasić trwający trzy dni pożar w Puszczy Kampinoskiej. Ogień strawił w sumie 6 hektarów leśnego poszycia.
Ylvers pixabay.com Pożar lasu
Fot. Ylvers/pixabay.com W akcji gaszenia ognia wzięło udział 80 strażaków i 20 samochodów gaśniczych.

Pożar w Puszczy Kampinoskiej wybuchł w czwartek, 4 czerwca, około godz. 8.00, w pobliżu Palmir. Powodem było zapalenie ściółki leśnej. Początkowo ogień objął obszar około 4 hektarów, ale szybko rozprzestrzenił się na sąsiednie tereny. Strażacy z samym ogniem nie walczyli długo, natomiast kilkadziesiąt godzin trwało dogaszanie wciąż tlącego się żaru. Ostatni ratownicy wrócili z akcji do jednostek dopiero w niedzielę rano. W sumie w gaszeniu pożaru wzięło udział 80 strażaków i 20 samochodów gaśniczych m.in. z Nowego Dworu Mazowieckiego, Łomianek, Czosnowa, Kazunia Polskiego, Wilkowa Polskiego oraz Warszawy. Na miejscu pracowali również policjanci oraz pracownicy Kampinoskiego Parku Narodowego.

Strażacy nie wiedzą dokładnie, jaka była przyczyna pożaru, podejrzewają, że było to podpalenie. Sprawą zajmie się teraz policja, która będzie starała się dokładnie ustalić okoliczności zdarzenia.

Warto pamiętać o tym, że w większości polskich lasów obowiązuje obecnie trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterest