Drużyna z Pruszkowa w konkursie Red Bull

W najbliższą niedzielę, 16 sierpnia odbędzie się Konkurs Lotów Red Bull. W rywalizacji weźmie udział drużyna z Pruszkowa.
5
Fot. redbull.com Pomysłowość uczestników konkursu w konstruowaniu latających maszyn nie zna granic.

W tym roku Konkurs Lotów Red Bull odbędzie się po raz piąty. Polega on na własnoręcznym zaprojektowaniu i zbudowaniu maszyny latającej, która musi być napędzana wyłącznie siłą ludzkich mięśni. Nie wolno stosować żadnych silników, rakiet, baterii itp. Każda machina musi być w całości zaprojektowana i zbudowana przez załogę, nie można dostosowywać ani przerabiać awionetek lub paralotni.

Ekipa może składać się maksymalnie z czterech osób: pilota oraz trzech osób obsługi naziemnej. Wygra zespół, który skacząc z sześciometrowej platformy ustawionej przy nabrzeżu Skweru Kościuszki w Gdyni, pokona najdłuższy dystans w locie. Aktualny rekord wynosi 78 m i został ustanowiony w 2013 r. w USA. Jury w składzie: Alan Andersz, Łukasz Czepiela, Adam Małysz i Paulina Przybysz podda ocenie także kreatywność konstrukcji oraz wrażenia artystyczne, zaprezentowane przez zespół tuż przed startem.

Do udziału w tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się 684 drużyn z całej Polski, do finału zakwalifikowano 40 najlepszych zespołów. Jednym z nich jest drużyna z Pruszkowa w składzie: Bartosz Naskręt, Jurek Wierciński, Michał Pichulski, Dorota Grzywacz. Pruszkowianie zaprezentują się w konkursie z maszyną latającą Smok Bezzębek, inspirowanym Szczerbatkiem z bajki „Jak wytresować smoka”, zaś sam zespół przyjął nazwę „Dziewiczy Lot”. Bartosz będzie pilotował maszynę, a pozostali członkowie stanowią obsługę naziemną.

Ekipy biorące udział w zawodach będą oceniane w trzech kategoriach: długość lotu, kreatywność konstrukcji oraz wrażenie artystyczne. Kryteria te zainspirowały uczestników poprzednich edycji do zbudowania m.in. latających naleśników, domów, pterodaktyli, bocianów, kamperów ze skrzydłami, a nawet szybującego Snoopiego. Od czasu pierwszych zawodów Red Bull Flugtag, zorganizowanych w Wiedniu w 1992 roku, na całym świecie odbyło się już ponad 100 edycji konkursu, a każda z nich przyciąga ok. 300 tysięcy widzów.

Z województwa mazowieckiego udział w konkursie weźmie siedem zespołów m.in. Husarolot Howdu, Smokolot, Toy Story Crew oraz iTaxi Super Heroes. My, 16 sierpnia, trzymamy kciuki za Bezzębka.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterest