Modernizacja linii podmiejskiej. Będzie długa i bolesna

Dużymi krokami zbliża się rozpoczęcie modernizacji podmiejskiej linii kolejowej nr 447. PKP PLK w ubiegłym tygodniu ogłosiły przetarg na realizację inwestycji.
plk-sa.pl
Fot. plk-sa.pl Dzieki przeprowadzonej modernizacji prędkość pociągów ma zwiększyć się z 90 do 120 km na godzinę.

Linia kolejowa Warszawa Zachodnia – Grodzisk Mazowiecki nr 447 to jeden z najbardziej obciążonych ruchem odcinków kolejowych w Polsce. W ciągu dobry przejeżdża nią 170 pociągów. Linia ma fundamentalne znaczenie dla komunikacji aglomeracyjnej oraz regionalnej. Zmodernizowana trasa Warszawa Włochy – Grodzisk Mazowiecki ma przejąć właśnie ruch aglomeracyjny i regionalny, co odciąży linię z Katowic do Warszawy (nr 1), umożliwiając niezawodne prowadzenie ruchu pociągów dalekobieżnych i międzynarodowych.

– Usprawnienie ruchu aglomeracyjnego m.in. w Warszawie to jeden z podstawowych celów inwestycji PLK na najbliższe lata – zapewniają kolejarze.

Postępowanie jest jednym z siedmiu projektów zgłoszonych przez PLK w ramach nowego, unijnego instrumentu finansowania „Łącząc Europę” (CEF). Cała inwestycja pochłonie około 350 mln zł.

Efektem modernizacji podmiejskiej, 22-kilometrowej linii Warszawa Włochy – Grodzisk Mazowiecki ma być większa niezawodność przejazdu, lepsza obsługa pasażerów na stacjach i przystankach oraz możliwość szybszej jazdy pociągów. Po zakończeniu prac prędkość pociągów pasażerskich wzrośnie z 90 do 120 km na godzinę. Na przystankach Warszawa Ursus, Pruszków, Piastów, Brwinów, Milanówek oraz Warszawa Włochy perony będą przebudowane i wyposażone w wygodne estetyczne wiaty, ławki, nowe oświetlenie i oznakowanie, a także urządzenia informacji pasażerskiej. Wszystkie będą dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Polskie Linie Kolejowe wybudują także nowy przystanek osobowy w Parzniewie, dzięki czemu do linii zyskają dostęp mieszkańcy kolejnych miejscowości.

Inwestycja obejmie również modernizację czterech mostów i trzech wiaduktów kolejowych, budowę i modernizację siedmiu przejść pod torami i tuneli (tunel samochodowy powstanie w Pruszkowie u zbiegu ul. Działkowej i Błońskiej, a pieszo-rowerowy w Brwinowie przy ul. Sportowej). W planach jest także budowa nowej nastawni na stacji Warszawa Włochy. Sprawny i niezawodny przejazd oraz podniesienie poziomu bezpieczeństwa ma zapewnić modernizacja urządzeń sterowania ruchem kolejowym.

Inwestycję przewidziano na lata 2016-2019. To wiąże się z utrudnienia dla pasażerów, które będą trwać przez 33 miesiące – tyle bowiem dokładnie zajmie kolejarzom modernizacja. Pociągi będą jeździły jednym torem na odcinku Warszawa Włochy – Pruszków. Z kolei na trasie Pruszków – Grodzisk przewidziane jest zamknięcie obu torów i uruchomienie komunikacji zastępczej.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterest