TYLKO U NAS. Oświadczenia majątkowe włodarzy. Część I Powiat Pruszkowski

Chcesz wiedzieć, jakim samochodem jeździ prezydent Pruszkowa, jakich oszczędności dorobił się burmistrz Piastowa lub w jakim domu mieszka wójt Raszyna? Nic prostszego. Prezentujemy dane z oświadczeń majątkowych włodarzy z powiatu pruszkowskiego za ubiegły rok.
martaposemuckel
Fot. pixabay.com Niektórzy włodarze zgromadzili całkiem pokaźne oszczędności.

Funkcja włodarza powiatu, miasta lub gminy jest bardzo odpowiedzialna. Bez względu na efekty swojej pracy otrzymują oni wynagrodzenie, którego wysokość odgórnie reguluje ustawa, a ostatecznie decydują o niej radni. Czy jest ono adekwatne do pełnionej funkcji? Nie nam to oceniać. Jednak z oświadczeń majątkowych włodarzy wynika, że pod względem materialnym wiedzie im się nie najgorzej.

Zarobki

Z oświadczenia majątkowego wójta Michałowic Krzysztofa Grabki wynika, że dzięki pełnionej przez siebie funkcji w 2014 roku zarobił 199 502 zł. Do tego trzeba doliczyć dochód z funduszu socjalnego w wysokości 700 zł oraz dietę z racji przynależności do Związku Komunalnego Brwinów – 5720 zł. Roczne dochody wójta wyniosły więc w sumie prawie 206 tys. zł. Mniej zarobił wójt Raszyna Andrzej Zaręba. Roczna pensja tego włodarza (wliczając w to ekwiwalent za urlop) za ubiegły rok wyniosła 144 278,18 zł. Nieco więcej od niego zarobił starosta powiatu pruszkowskiego Zdzisław Sipiera. Jego roczne wynagrodzenie za pracę to nieco ponad 134 tys. zł, a dieta radnego powiatu – 19,2 tys. zł.

Domy, wille, mieszkania…

Większość włodarzy z powiatu pruszkowskiego mieszka w domach jednorodzinnych. Wójt Michałowic ma do dyspozycji dom o powierzchni 234 mkw. o wartości (w przybliżeniu) 400 tys. zł, do tego działka o powierzchni 0.5667 ha (wartość 350 tys. zł) i budynek gospodarczy o powierzchni 70 mkw. (wartość – 40 tys. zł.). Wójt Raszyna mieszka w domu o powierzchni 346 mkw., którego wartość w oświadczeniu majątkowym za ubiegły rok oszacował na 450 tys. zł. Ponadto jest właścicielem mieszkania o powierzchni 54,60 mkw. (wartość 250 tys. zł.), budynku biurowo-usługowego o powierzchni 405 mkw. i wartości 450 tys. zł. oraz działki niezabudowanej (powierzchnia 830 mkw., wartość 250 tys. zł). Z kolei burmistrz Brwinowa Arkadiusz Kosiński dysponuje domem o powierzchni 260,3 mkw., którego wartość zadeklarował na 700 tys. Włodarz do swojej dyspozycji ma też budynek gospodarczy (garaż) o powierzchni 62,60 mkw. i działkę budowlaną o powierzchni 1.240 mkw. o wartości około 400 tys. zł.

Wójt jeździ Mercedesem

Jakimi samochodami jeżdżą po nierzadko zniszczonych drogach gminnych i powiatowych włodarze? Wójt Nadarzyna Janusz Grzyb porusza się Mercedesem 220 z 2003 roku. Pokaźną kolekcją aut może pochwalić się wójt Michałowic. Krzysztof Grabka dysponuje trzema samochodami – Audi A4 z 2009 roku, pięcioletnim Volkswagenem Polo z 2010 roku oraz Fiatem Grande Punto z 2006 roku. Łączną wartość swoich aut włodarz oszacował na 107 tys. zł. Prezydent Pruszkowa Jan Starzyński porusza się Skodą Superb z 2004 roku o zadeklarowanej wartości 20 tys. zł. Ale nie do końca może czuć się jej właścicielem. Auto w równej części stanowi bowiem własność jego żony i syna.

Oszczędności życia

Włodarzom udało się sporo zaoszczędzić. Janusz Grzyb „na czarną godzinę” ma odłożone 111 tys. zł i 800 dol. W porównaniu z tymi kwotami marnie prezentują się oszczędności burmistrza Piastowa Grzegorza Szuplewskiego – 4 tys. zł. Komu zabraknie do „pierwszego” i chciałby pożyczyć niewielką sumkę, powinien raczej udać się do burmistrza Kosińskiego. Ten włodarz, chociaż najmłodszy z wyżej wymienionych, zaoszczędził w sumie 110 tys zł i 1200 euro. Niestety, nie wiadomo, czy na pożyczkę wyraziłaby zgodę żona burmistrza, zgromadzone fundusze stanowią bowiem małżeńską współwłasność majątkową.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterest