Zbiorowe zatrucia w warszawskich szpitalach

Kilka dni temu w pięciu stołecznych szpitalach doszło do zbiorowych zatruć. Sprawę bada Sanepid.
Zbiorowe zatrucia w warszawskich szpitalach
Fot. pixabay.com Sprawę zatruć wyjaśnia stołeczny Sanepid.

Do zdarzenia doszło pod koniec ubiegłego tygodnia. Wtedy pacjenci pięciu szpitali zaczęli uskarżać się na dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Sprawa dotyczy Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. W. Orłowskiego przy ul. Czerniakowskiej, Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc przy ul. Płockiej, Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka przy Pl. Starynkiewicza, Samodzielnego Publicznego Centralnego Szpitala Klinicznego przy ul. Banacha oraz Instytutu Neurologii i Psychiatrii przy ul. Sobieskiego. Wszystkie te lecznice korzystają z usług tej samej firmy cateringowej.

Sprawę bada Powiatowy Inspektor Sanitarny w Warszawie. Prowadzone jest dochodzenie mające na celu ustalenie źródła zakażenia. Od osób, u których wystąpiły zaburzenia już pobrano próbki materiału biologicznego, a także próbki żywności, którą spożywały. We wszystkich pięciu lecznicach, w których doszło do zakażeń wdrożono specjalne procedury sanitarne. Kontroli poddawana jest również firma cateringowa, z której pochodziły posiłki dostarczane do szpitali. Według zaleceń, musi ona wymienić pracowników związanych z produkcją posiłków i zaostrzyć procedury. Tych, którzy do tej pory zajmowali się przygotowywaniem potrwa skierowano na badania laboratoryjne. Sanepid nakazał również dezynfekcję pomieszczeń, urządzeń i sprzętów, zwłaszcza tam, gdzie jest przechowywana, magazynowana i transportowana żywność.

Zdaniem Sanepidu, nie doszło do nowych przypadków zakażeń. Stacja prowadzi dochodzenie mające na celu znalezienie przyczyny zaburzeń żołądkowo-jelitowych. W sumie stwierdzono je u ponad 380 osób.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterest