Będzie budżet obywatelski w Pruszkowie

Pruszków to kolejne miasto w naszym regionie, którego władze chcą wprowadzić budżet obywatelski. Pierwsze propozycje inwestycji mieszkańcy będą mogli zgłosić prawdopodobnie już w przyszłym roku.
Fot. tapetus.pl Mieszkańcy Pruszkowa sami będą mogli zadecydować o tym, na co wydać część budżetu.

Budżet obywatelski to oddanie części rocznych wydatków w ręce mieszkańców. Takie rozwiązanie w naszym regionie wprowadziły już m.in. Błonie, Milanówek i Warszawa. Zdaniem mieszkańców, doskonale się sprawdza. Mogą oni sami decydować o tym, na co przeznaczyć część gminnych czy dzielnicowych funduszy.

Od dłuższego czasu o wprowadzeniu budżetu obywatelskiego myślały władze Pruszkowa. Wreszcie podjęto konkretne kroki – w grudniu ubiegłego roku rada miejska jednogłośnie przegłosowała uchwałę w sprawie przeprowadzeniu konsultacji społecznych z mieszkańcami w zakresie budżetu obywatelskiego na 2017 rok. To oznacza, że niebawem ruszą prace nad jego wdrożeniem. A w przyszłym roku część wydatków miasta ma być już konsultowana z mieszkańcami.

Władze miasta mają nadzieję, że wprowadzenie zasady budżetu obywatelskiego przyczyni się do zwiększenia aktywności społecznej pruszkowian i ich wiedzy w zakresie gospodarowania środkami publicznymi. Kolejna zaleta tego rozwiązania to zacieśnienie więzów i wzajemnego zaufania pomiędzy mieszkańcami a władzami samorządowymi. Wprowadzenie budżetu obywatelskiego ma także umożliwić szybsze włączenie społeczności lokalnej w proces upowszechniania idei samorządności. Tyle teoria.

A jak wprowadzenie budżetu obywatelskiego wygląda w praktyce? Najpierw mieszkańcy zgłaszają swoje propozycje inwestycji, które ich zdaniem powinny być wykonane. Ale będą to musiały być pomysły możliwe do realizacji. Nie będzie więc raczej można zgłosić propozycji np. budowy teatru, ponieważ taka inwestycja przekroczy limit funduszy przeznaczonych na budżet partycypacyjny. W grę wchodzą przedsięwzięcia na mniejszą skalę np. stworzenie placu zabaw dla dzieci czy impreza kulturalna. Kwota, jaka ma zostać przeznaczona na budżet partycypacyjny będzie wynosić od 0,5 do 2 proc. ubiegłorocznych wydatków. Następnie lista projektów zostanie ogłoszona publicznie, zapewne na stronie internetowej miasta. A potem wystarczy wziąć udział w głosowaniu, i tym samym poprzeć inicjatywę, która ma być zrealizowana. Co ciekawe, będą mogły wziąć w nim udział osoby, które ukończyły 14 lat.

Facebooktwitterredditpinterest