Kiedy opłaty za A2?

Kierowcy mogą spać spokojnie – na razie nie jest planowane wprowadzenie opłat za przejazd autostradą A2 w naszym regionie. Prawdopodobnie stanie się to nie wcześniej niż w 2018 roku.
opłaty za A2
Fot. nbi.com.pl Na razie autostradą A2 w naszym regionie można jeździć za darmo.

Autostrada A2 na odcinku Stryków-Konotopa została oddana do użytku w 2012 roku. Pierwsi kierowcy mogli nią przejechać tuż przed Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej Euro 2012. Oddanie do użytku arterii rozwiązało wiele problemów komunikacyjnych w naszym regionie. Przejazd autostradą np. z Łodzi do stolicy jest szybki i wygodny. Kierowcy dopytują się natomiast, kiedy na A2 zostaną wprowadzone opłaty.

Pierwotnie takie rozwiązanie było planowane na początek 2014 roku, gdy miał zostać uruchomiony system poboru opłat dla wszystkich samochodów – zarówno osobowych, jak i ciężarowych. Na razie, od listopada 2013 roku działa system Viatoll, to oznacza, że odpłatnością są objęte auta o masie powyżej 3,5 tony. Natomiast pobór opłat dla wszystkich samochodów będzie możliwy dopiero po stworzeniu specjalnego systemu, który zostanie zintegrowany z systemem europejskim. Prawdopodobnie nie stanie się to wcześniej niż w 2018 roku. Być może do tej pory zostaną zlikwidowane bramki, a za przejazd autostradą będzie można płacić za pomocą telefonów komórkowych. Przed zmianami systemu poboru opłat konieczna jest jeszcze zmiana obowiązującego prawa, m.in. sformułowanie wymagań technicznych związanych z przetargami. Wtedy też zakończy się umowa na system Viatoll.

– Obecnie nie mamy informacji, abyśmy opłaty za przejazd autostradą mieli wprowadzać. Natomiast jeżeli one miałyby zacząć obowiązywać, wcześniej konieczne będzie zbudowanie placu poboru opłat, który jest chociażby w Pruszkowie. Na razie jest tylko przygotowany do tego, aby go zrealizować w tym miejscu – mówi Jan Krynicki, rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). – Krótko mówiąc: kwestia wprowadzenia odpłatności na danym odcinku jest regulowana przez rozporządzenie ministerstwa, nie mamy żadnej wiedzy na ten temat, aby takie rozporządzenie miało zaistnieć. Ustalenia w tym zakresie wprowadził jeszcze poprzedni minister i nic nie wiem na ten temat, aby cokolwiek się w tym zakresie zmieniło. Odcinki będą obejmowane odpłatnością dopiero po wprowadzeniu nowego systemu, który będzie zarówno szczelny, jak i będzie dawał płynność ruchu – dodaje.

A ile kierowcy będą musieli zapłacić za przejazd autostradą? – Obecnie na naszych odcinkach obowiązuje stawka 10 groszy za kilometr i też nie mamy żadnych informacji, aby to miało się zmienić – mówi Krynicki.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterest