Prezydent Duda w Milanówku. Na urodzinach u powstańca

Niezwykła niespodzianka czekała na mieszkańca Milanówka Henryka Kończykowskiego. Z okazji 92. urodzin odwiedził go sam prezydent Polski Andrzej Duda.
Prezydent Duda w Milanówku
Fot. prezydent.pl Dostojnemu jubilatowi życzenia złożył prezydent Andrzej Duda.

Henryk Kończykowski ps. „Halicz” w czasie Powstania Warszawskiego brał udział w wyzwalaniu Żydów z podobozu KL Warschau na Gęsiówce na Woli, przeszedł cały szlak bojowy zgrupowania „Radosław”. Na Starym Mieście został ranny. Kapitan „Halicz” to ostatni żyjący żołnierz plutonu „Felek” z kompanii „Rudy” batalionu „Zośka”. Po wojnie z Janem Rodowiczem „Anodą” i kolegami z „Zośki” tworzył II konspiracje. Tropiony przez UB ukrywał się. W maju 1950 roku został skazany na 15 lat więzienia, z czego przesiedział cztery lata. Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Walecznych.

12 stycznia Henryk Kończykowski skończył 92 lata. Z tej okazji prezydent Polski Andrzej Duda postanowił osobiście złożyć mu życzenia urodzinowe. We wtorek zjawił się w domu jubilata w Milanówku i wręczył mu kwiaty oraz upominki – grafikę oraz kosz produktów spożywczych. Andrzejowi Dudzie towarzyszył szef Gabinetu Prezydenta RP minister Adam Kwiatkowski.

Prezydent stwierdził, że wizyta u powstańca warszawskiego jest dla niego ogromnym zaszczytem.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterest