Andrzej Struj – szósta rocznica śmierci Bohatera [WIDEO]

W środę, 10 lutego mija szósta rocznica śmierci Andrzeja Struja – warszawskiego policjanta, który został śmiertelnie raniony nożem przez chuliganów. Funkcjonariusz osierocił dwoje dzieci.
Andrzej Struj
Fot. policja.waw.pl 10 lutego mija sześć lat od tragicznych wydarzeń.

Andrzej Struj nazywany przez kolegów Strusiem służył w stołecznej policji przez 15 lat. Pracował w wydziale wywiadowczo-patrolowym. W jednostce, w której służył miał doskonałą opinię.

10 lutego 2010 roku, przebywając na urlopie wypoczynkowym, wracał z zakupów z centrum handlowego na warszawskiej Woli. To właśnie wtedy zauważył na przystanku dwóch pijanych, awanturujących się mężczyzn. Zwrócił im uwagę, po czym wsiadł do tramwaju. W odpowiedzi bandyci rzucili w pojazd koszem na śmieci tłukąc w nim szybę. Struj natychmiast zareagował. Polecił motorniczemu zatrzymać tramwaj, a sam próbował obezwładnić jednego z chuliganów. Nie udało mu się, ponieważ z pomocą bandycie przyszedł jego kolega, który odciągnął policjanta. Jeden z chuliganów – Piotr Równy przytrzymał Struja, a w tym czasie jego kolega Mateusz Nowak zaatakował go nożem. Ciosy okazały się śmiertelne, mimo błyskawicznie podjętej reanimacji dwie godziny później Struj zmarł w szpitalu.

Na pogrzebie policjanta był obecny m.in. ówczesny prezydent RP Lech Kaczyński, premier Donald Tusk, komendant główny policji Andrzej Matejuk i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Tramwaje Warszawskie ufundowały pamiątkową tablicę, która została umieszczona w kapliczce znajdującej się obok przystanku, gdzie doszło do zabójstwa.

Za swoją postawę Andrzej Struj został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Zasługi za Dzielność, Złotą Odznaką „Zasłużony Policjant” i Honorową Odznaką Zasługi im. mjr. Jana Piwnika „Ponurego”. Został również awansowany do stopnia podkomisarza. Zabójców natomiast skazano na 15 i 25 lat pozbawienia wolności.

Andrzej Struj osierocił dwie córki – Krystynę i Monikę. Gdy zginął, miały zaledwie po kilka lat. Obecnie są podopiecznymi fundacji „Dorastaj z nami”, która pomaga sierotom po rodzicach pełniących służbę publiczną. Każdy, kto chciałby wesprzeć fundację może to zrobić np. poprzez przekazanie 1 proc. swojego podatku. Numer KRS fundacji to 361265.

W środę, 10 lipca na przystanku tramwajowym Fort Wola, na którym doszło do morderstwa odbędą się uroczystości upamiętniające policjanta i jego bohaterską postawę.

Wideo Fundacja Dorastaj z Nami

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterest