Najpopularniejsze imiona dla dzieci w ubiegłym roku

Warszawiacy wciąż pozostają tradycjonalistami w kwestii wyboru imion dla swoich dzieci. 2015 rok był kolejnym, w którym najpopularniejszymi imieniem żeńskim była Zofia, a męskim – Jan.
Najpopularniejsze imiona dla dzieci
Fot. um.warszawa.pl Od 1 stycznia tego roku każde nowo narodzone dziecko otrzymuje od władz stolicy pamiątkowe body.

W serwisie zachodniemazowsze.info informowaliśmy już, że w 2014 roku najpopularniejszymi imionami nadawanymi dzieciom była Zofia dla dziewczynek i Jan dla chłopców. W tym roku ten trend został utrzymany. Zofia i Jan nadal królują na warszawskich porodówkach. Kolejne miejsca w rankingu najczęściej nadawanych imion dla dziewcząt zajmują: Zuzanna, Julia, Hanna, Alicja, Maria, Maja i Natalia. Czołową dziesiątkę najpopularniejszych imion żeńskich zamykają małe warszawianki na literę „a”: Aleksandra i Amelia.

Nowo narodzeni warszawiacy to przede wszystkim Janowie. To imię od ponad czterech lat pozostaje najchętniej wybieranym. Niezmiennie popularne pozostają również imiona Antoni, Jakub , Aleksander oraz Franciszek. Na dalszych miejscach uplasowali się Adam, Filip, Stanisław, Szymon oraz Mikołaj.

A jakie imiona były najrzadziej nadawane małym warszawiakom? Wśród dziewczynek to Leila, Leonia, Filomena, Brygida, Cecylia, Debora. A wśród chłopców Siemowit, Roman, Sylwester. Bardzo rzadko rodzice nazywali również dzieci Wiwianna, Wioletta czy Vanessa oraz Lew, Lucjan i Perseusz.

Choć warszawscy rodzice pozostają tradycjonalistami w wyborze imion dla swoich dzieci, to w dorosłym życiu ich posiadacze często decydują się na ich zmianę. W stolicy można zaobserwować systematyczny wzrost liczb wydanych decyzji o zmianie imion oraz nazwisk. W 2015 roku były to 2338 decyzje, w 2014 roku – 1760, a w 2013 – 1719.

Z danych Urzędu Stanu Cywilnego m.st. Warszawy wynika, że od 1 stycznia do 31 grudnia 2015 roku w Warszawie na świat przyszło 35 546 dzieci. Oznacza to wzrost liczby narodzin o 933 (34 613) względem roku 2014 i o 3111 (32 435) względem 2013.

Od 1 stycznia 2016 roku wszystkie dzieci urodzone w Warszawie otrzymują pamiątkowe body oraz gratulacje podpisane przez prezydent Hannę Gronkiewicz-Waltz.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterest