Świńska grypa już w Grodzisku

Grodzisk Mazowiecki – to kolejna miejscowość w naszym regionie, w której stwierdzono przypadki zakażenia wirusem AH1N1. Chorzy nie przebywają w szpitalu, są leczeni w domach.
Świńska grypa już w Grodzisku
Fot. pixabay.com Lekarze twierdzą, że nie ma powodów do paniki.

W serwisie zachodniemazowsze.info informowaliśmy już o wykryciu kilku przypadków zakażenia wirusem AH1N1 wywołującym tzw. świńską grypę w Warszawie i Pruszkowie. Na oddziale wewnętrznym pruszkowskiego Szpitala Powiatowego na kilka dni wprowadzono zakaz odwiedzin, natomiast chorego przetransportowano do Szpitala Wolskiego. Sytuacja w tej lecznicy już wróciła do normy. W Warszawie do tej pory stwierdzono zakażanie wirusem AH1N1 u 14 osób. 10 z nich to dzieci.

Kilka dni temu okazało się, że wirus dotarł do Grodziska Mazowieckiego. W tej miejscowości zachorowały cztery osoby. Nie ma jednak potrzeby ich hospitalizacji. Przebieg choroby jest łagodny, stan chorych jest dobry, dlatego osoby te są leczone w domach. Przypadki zachorowań na Mazowszu, poza naszym regionem, zanotowano również w Sokołowie Podlaskim, Skierniewicach i Siedlcach. W województwie mazowieckim jest prowadzony nadzór nad grypą, który polega na tworzeniu raportów przez lekarzy pierwszego kontaktu, a wszelkie dane epidemiologiczne są gromadzone w specjalnej bazie internetowej.

Służby uspokajają, że nie ma powodów do paniki, niemniej warto o siebie zadbać. W szpitalu w Gostyninie doszło bowiem do śmierci pacjenta z powodu niewydolności krążeniowo-oddechowej związanej z powikłaniami, którymi były zapalenie płuc i mięśnia sercowego. Pierwotną przyczyną był właśnie wirus AH1N1 wywołujący świńską grypę.

Co więc należy zrobić, aby uniknąć zakażenia wirusem? Przypominamy: przede wszystkim przestrzegać higieny osobistej. Często i dokładnie myć ręce. Unikać kontaktu z przedmiotami dotykanymi przez chorego lub dokładnie je umyć, zasłaniać usta i nos podczas kasłania i kichania. Należy dbać o siebie, dużo wypoczywać, być aktywnym fizycznie, unikać stresów, zdrowo się odżywiać, pić dużo płynów. Unikać skupisk ludzkich, do minimum ograniczyć kontakty z rodziną i znajomymi. Nie chodzić do pracy, nie wysyłać dzieci do szkół i przedszkoli. Jeżeli natomiast objawy już wystąpiły, należy bezwzględnie zasięgnąć porady lekarskiej. Jest to szczególnie ważne, ponieważ objawy tzw. świńskiej grypy są bardzo podobne do tych, które występują w „zwykłej” odmianie tej choroby, czyli: dreszcze, wysoka gorączka, ból mięśni, głowy, gardła, braku apetytu, ból w okolicach ucha, katar i biegunka.

Wirusem AH1N1 można zarazić się bezpośrednio od osób chorych np. kichających lub kaszlących, ale także poprzez dotyk zakażonych powierzchni np. środkach komunikacji miejskiej, publicznych toaletach.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterest