Trwa śledztwo w sprawie kradzieży pieniędzy z kart płatniczych w Żyrardowie

Prokuratura Okręgowa w Płocku prowadzi śledztwo w sprawie okradania mieszkańców Żyrardowa tzw. metodą skimmingu. W sumie stracili oni ponad 100 tys. zł.
This image has been released into the public domain by the copyright holder. Den här bilden har gjorts tillgänglig som public domain ("allmänrätt") av upphovsmannen.
Fot. pl. wikipedia.org W sumie poszkodowanym skradziono ponad 100 tys. zł.

Do zdarzenia doszło pod koniec czerwca ubiegłego roku. To właśnie wtedy klienci wypłacający pieniądze z bankomatów w Żyrardowie stracili w sumie od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Złodzieje okradli ich stosując metodę skimmingu. Polega ona na nielegalnym skopiowaniu zawartości paska magnetycznego karty płatniczej w celu wytworzenia kopii. Oszuści montują w bankomatach specjalne urządzenia do sczytywania danych, dzięki temu mogą później dokonywać nieuprawnionych płatności za towary i usługi lub wypłacać pieniądze z bankomatów.

Urządzenia, z których „ginęły” pieniądze w Żyrardowie należały do różnych banków i były położone w różnych punktach miasta. Nad przebiegiem sprawy pracowała żyrardowska policja, potem śledztwo przejęła prokuratura w Płocku. Dokonano dokładnych oględzin bankomatów, zabezpieczono monitoring. Niestety, do tej pory nie udało się ująć złodziei. – Śledztwo cały czas trwa, zostało przedłużone do kwietnia – mówi rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Płocku Iwona Śmigielska-Kowalska. – To nie jest prosta sprawa, ponieważ transakcje były dokonywane poza granicami kraju, a dokładnie w Las Vegas, w Stanach Zjednoczonych – dodaje.

W sumie zostało poszkodowanych 28 osób, którym skradziono łącznie 105 tys. zł. Klienci tracili przeważnie od tysiąca do trzech tysięcy złotych, ale jednej z osób zniknęło z karty aż 19 tys. zł.

Iwona Śmigielska-Kowalska mówi, że prokuratura nie posiada informacji o późniejszych próbach dokonywania podobnych kradzieży w Żyrardowie.

Jeśli tylko złodzieje zostaną ujęci grozi im kara w wysokości nawet do 25 lat pozbawienia wolności, podrabianie pieniędzy (w tym również kart płatniczych) traktowane jest jako zbrodnia.

Policja apeluje, aby podczas wypłaty pieniędzy z bankomatu zachować szczególną ostrożność. Przede wszystkim zwrócić uwagę na to, czy urządzenie nie wygląda podejrzanie. Jeżeli zauważymy coś niepokojącego, należy powiadomić bank lub policję. W internecie można sprawdzić, jak wyglądają specjalne nakładki, za pomocą których złodzieje okradają klientów banków.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterest