Rewolucja na WKD coraz bliżej

Na linii kolejki WKD szykują się zmiany. Wkrótce na tory wyjedzie zupełnie nowy tabor, w planach jest również zmiana zasilania.
Rewolucja na WKD
Fot. wkd.com.pl Nowe pociągi mają jeździć z prędkością 80 km na godzinę.

Pasażerowie podróżujący kolejką WKD cenią ją przede wszystkim za punktualność i możliwość szybkiego dotarcia z Podkowy Leśnej, Komorowa czy Milanówka do Warszawy. Mieszkańcy naszego regionu wskazują jednak i na wady tego popularnego środka transportu – to przede wszystkim zbyt niska częstotliwość kursowania, zwłaszcza w godzinach szczytu, oraz nie spełniający wymagań współczesnych standardów tabor. Dla nich mamy bardzo dobrą wiadomość – już wkrótce na WKD mają zajść duże zmiany.

W serwisie zachodniemazowsze.info informowaliśmy już o nowych pociągach zakupionych przez spółkę WKD. Nowy, elektryczny zespół trakcyjny 39WE powstał w nowosądeckim Newagu. Na zlecenie WKD wyprodukowano sześcioczłonowy pojazd, który, według producenta, wyróżnia się wyjątkowym designem, funkcjonalnością oraz zaawansowanymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi. Pociąg przyciąga uwagę przede wszystkim swoim futurystycznym wyglądem. Z tego powodu został już obwołany mianem Terminatora, Predatora, a nawet Lorda Vadera. Dominują w nim geometryczne formy łączone z łagodnie ukształtowanymi powierzchniami zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pojazdu. Czoło z dużą, przednią szybą nadaje pociągowi nowoczesny, nawiązujący do dynamiki miasta kształt. Design 39WE ma być także odzwierciedleniem funkcjonalności pojazdu. Duża ilość drzwi na stronę ułatwi wsiadanie i wysiadanie. Przestronne przedsionki, stylistycznie nawiązują do formy czoła pojazdu i pozwalają na wygodne korzystanie z niego osobom o ograniczonej możliwości poruszania się, rodzicom z małymi dziećmi oraz rowerzystom. Z kolei kolorystyka wnętrza łączy odcienie bieli i grafitu z kontrastującymi granatowymi fotelami.

Jak zapewnia producent, projektując pociąg szczególną uwagę zwrócono na bezpieczeństwo. Kabina maszynisty w stu procentach została podporządkowana ergonomii pracy. Specjalnie zaprojektowany pulpit rozbudowany dookoła fotela kierującego pozwoli na dostrzeżenie obiektów znajdujących się w bliskiej odległości od czoła pojazdu. Natomiast system monitoringu z rejestratorem zdarzeń zapewni pasażerom bezpieczeństwo w trakcie podróży. Podczas projektowania pojazdu dla WKD konstruktorzy wykorzystali innowacyjne rozwiązania techniczne. Jednym z nich jest konstrukcja nadwozia pojazdu oraz metody ograniczenia hałasu emitowanego do otoczenia. Sześcioczłonowy pociąg o długości 60 m będzie się składał z dwóch jednoprzestrzennych części po trzy człony każda. Łącznie pomieści 505 pasażerów, w tym 164 na miejscach siedzących. Zostanie wyposażony w pełni zintegrowany system informacji pasażerskiej z zewnętrznymi tablicami LED oraz wewnętrznymi monitorami LCD. W pociągach znajdzie się klimatyzacja z układem okien umożliwiającym swobodne przewietrzanie składu oraz system zliczania podróżnych. 39WE na linii WKD pojadą z prędkością 80 km na godzinę.

Nowy pociąg przeszedł niezbędne testy na doświadczalnym torze kolejowym w Żmigrodzie, pierwsze składy już dojechały do Warszawy, a dokładnie do Instytutu Kolejnictwa mieszczącego się na Olszynce Grochowskiej. Tam przechodzi kolejny etap testów przed opuszczeniem do ruchu. A kiedy nowe pociągi pojawią się w siedzibie spółki WKD w Grodzisku? Pierwszy z nich ma dojechać 22 kwietnia, pozostałe będą sukcesywnie dostarczane do sierpnia.

To nie koniec dobrych wiadomości dla pasażerów WKD. W związku z pojawieniem się nowego taboru, spółka planuje przeprowadzenia zmiany zasilania. Do tej pory na linii obowiązywało napięcie 600V, wkrótce ma to być 3000V. Do operacji zmiany napięcia ma dojść w długi weekend majowy.

Co te zmiany dokładnie oznaczają dla pasażerów WKD? To przede wszystkim zwiększenie częstotliwości kursów, a także prędkości jazdy. Docelowo w godzinach szczytu ma jeździć nawet 16 pociągów. A to oznacza skrócenie czasu jazdy na wybranych odcinkach i rozładowanie tłoku. Częstotliwość kursów ma być stopniowo zwiększana od grudnia. Docelowo kolejki będą jeździć co siedem i pół minuty na trasie Warszawa – Komorów lub co dziesięć minut na odcinku Warszawa – Podkowa Leśna.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterest

2 komentarzy dla “Rewolucja na WKD coraz bliżej

  1. A co z połączeniem Grodzisk- Warszawa? Nadal dużo osób korzysta a częstotliwości są bardzo marne. Wkd tez powinna to rozważy . A nie myślećo grupie kKomorówcczyPodkowa gdzie i tak cczęściejkursuje wkd nniżdo gGrodziska

  2. Szkoda, ze Zarząd WKD myśli przede wszystkim o wyglądzie kolejki, a nie o wygodzie podróżujących nią pasażerów !!!