Metro dojedzie do Ożarowa?

Trwają prace nad budową drugiej linii metra. Decydenci zastanawiają się, czy zakończyć ją na Bemowie, czy może od razu przedłużyć do planowanej stacji techniczno-postojowej w Morach.
Metro dojedzie do Ożarowa
Fot. youtube.com Jeśli tylko władzom Warszawy uda się pozyskać dofinansowanie metro dojedzie do miejscowości Mory już w 2022 roku.

Druga linia warszawskiego metra będzie prowadzić z Bródna na Bemowo. Oddanie do użytku pasażerów ostatniej stacji po zachodniej stronie stolicy przy ul. Powstańców Śląskich jest planowane na 2022 rok. Tymczasem w środę, 27 kwietnia odbyło się posiedzenie komitetu sterującego dla budowy drugiej linii metra, podczas którego prezes Metra Warszawskiego Jerzy Lejk zapowiedział, że trwają prace nad przedłużeniem nitki aż do miejscowości Mory. W tej niewielkiej, liczącej zaledwie 200 mieszkańców wsi położonej w gminie Ożarów Mazowiecki, ma powstać stacja techniczno-postojowa. To oznaczałoby, że druga linia metra nie zakończy się na ul. Powstańców Śląskich, lecz zostanie przedłużona o trzy kolejne przystanki – Lazurową, Chrzanów i Połczyńską aż do gminy Ożarów Mazowiecki. Obecnie władze Warszawy poszukują pieniędzy na sfinansowanie ich budowy. Jak informuje „Gazeta Stołeczna”, wkrótce zostaną przeprowadzone analizy finansowe w tej sprawie.

– Została podjęta decyzja kierunkowa co do dalszej rozbudowy, łącznie ze stacją techniczno-postojową Mory. Chodzi o to, żeby w tym samym czasie, kiedy ma być ukończona stacja przy Powstańców Śląskich, zrealizować kolejne 3 km linii – powiedział prezes Lejk w trakcie konferencji naukowej “Miasto i transport”, która w czwartek, 28 kwietnia odbyła się na Politechnice Warszawskiej.

Pod koniec lutego metro rozstrzygnęło konkurs na koncepcje architektoniczno-budowlane dla dwóch stacji na Bemowie i trzech na Zaciszu i Bródnie. Mają one powstać do 2022 roku. Projekt przystanków na Bemowie wykona konsorcjum złożone z firm AMC Chołdzyński i Metroprojekt, natomiast stacje na Targówku zaprojektuje spółka ILF Consulting Engineers Polska. Ponadto Metro powoli przygotowuje się do zakupu nowego taboru. Chodzi o 59 nowoczesnych pociągów, które zastąpiłyby również obecnie używane składy. Ich zakup jest uzależniony od pozyskania przez władze Warszawy dofinansowania.

Tymczasem już najbliższy weekend rozpocznie się budowa kolejnych trzech stacji drugiej linii metra. Wykonawcą odcinka północno-wschodniego będzie wybrana w przetargu firma Astaldi S.p.A. z Włoch, kwota kontraktu wynosi 1.066.741.483,79 zł brutto. Astaldi wraz z partnerami wybudowało centralny odcinek drugiej linii metra, którym warszawiacy jeżdżą już ponad rok. Na Targówek podziemna kolejka dojedzie w 2019 roku.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterest

3 komentarzy dla “Metro dojedzie do Ożarowa?

  1. Zważywszy, że chodzi o część Mor w Warszawie (stacja techniczno-postojowa ma być za Instytutem Energetyki), to sugerowanie, że metro będzie miało cokolwiek wspólnego z Ożarowem Maz. to grube naciąganie faktów…