Gdzie jest moje 500+?

Mimo że na rozpatrzenie wniosków w ramach programu Rodzina 500+ gminy mają trzy miesiące, to rodzice z Grodziska Mazowieckiego już niecierpliwią się i pytają: gdzie są nasze pieniądze? Dyrektor OPS zapewnia, że wszystko idzie zgodnie z planem.
Rodzina 500+ Grodzisk Mazowiecki
Fot. zamojska.org Program Rodzina 500+ cieszy się ogromnym powodzeniem.

Rodzina 500+ to sztandarowy program wyborczy Prawa i Sprawiedliwości (PiS) wdrożony przez rząd Beaty Szydło. Zgodnie z nim każda polska rodzina co miesiąc ma otrzymywać 500 zł na drugie i kolejne dziecko, a w przypadku osób mniej zamożnych – również na pierwsze.

Program ruszył 1 kwietnia – od tego czasu można było zacząć składać wnioski o przyznanie świadczeń w ramach 500+. Realizacją projektu w gminach zajmują się przede wszystkim ośrodki pomocy społecznej. Ale w Grodzisku wnioski można było składać również w szkołach i przedszkolach, urzędzie miejskim, lokalnym infocentrum i w kilku innych miejscach. Rodzice szturmem ruszyli na te placówki już na początku kwietnia. Mimo że jest koniec maja, niektórzy jeszcze nie otrzymali świadczeń, ba – ich wnioski nie zostały nawet zweryfikowane. Dlaczego tak się dzieje? – Z pewnością jeszcze nie wszyscy otrzymali pieniążki, dlatego że proces rozpatrywania wniosków trwa. Na ten moment mamy rozpatrzonych około 1000 wniosków, czyli dobiegliśmy już do 30 proc. i cały czas pracujemy – powiedział nam kilka dni temu dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Grodzisku Mazowieckim Rafał Szczepaniak.

Najwięcej wniosków do grodziskiego OPS wpłynęło w pierwszej połowie kwietnia. Zgodnie z zapisami ustawy, na rozpatrzenie dokumentu i wydanie decyzji gminy mają trzy miesiące od daty złożenia. – Ale dlaczego w Grodzisku to wszystko trwa tak długo? Moja koleżanka z Błonia już dostała pieniądze, siostra w Warszawie też. A gdzie jest gotówka dla mnie? – pyta pani Anna, mieszkanka jednej z podgrodziskich wsi. – Przez pierwsze trzy tygodnie kwietnia byliśmy skupieni na przyjmowaniu wniosków tak, żeby nie tworzyły się kolejki. Wszyscy pracowali przy obsłudze dokumentów, które wpłynęły. Natomiast proces ich rozpatrywania rozpoczął się bodajże w trzecim tygodniu kwietnia i on cały czas trwa – tłumaczy Rafał Szczepaniak. – Staramy się rozpatrywać wnioski jak najszybciej, robimy to po kolei według daty wpływu. Ale to nie jest tak, że bierzemy wniosek do ręki i na tej podstawie drukujemy decyzję. Dokumenty trzeba przyjąć, często pomóc wypełnić, sprawdzić, udzielić informacji, zweryfikować dane, wreszcie wprowadzić do systemu, który często się zawiesza – dodaje.

Dyrektor grodziskiego OPS podkreśla, że dużym problemem powodującym wydłużenie prac są błędy zawarte w złożonych wnioskach. Szacuje, że aż co trzeci dokument złożony za pośrednictwem banków wymaga poprawek. Błędy są różne: począwszy od zwykłych „literówek”, nieczytelnych liter czy cyfr, poprzez źle podany numer pesel aż po niewłaściwie wypełniony dokument.

– Śledzimy jak to wygląda w innych gminach. Tempo wydawania decyzji jest w różnych miejscach różne. Ja wiem, że gmina, do której wpłynęło 300 wniosków najprawdopodobniej już zdołała je rozpatrzyć i wydać decyzje, ale my do tej pory rozpatrzyliśmy tych wniosków tysiąc, więc to też nie jest tak, że możemy uznać, że jesteśmy pod tym względem gorsi. Proces trwa i proszę mi wierzyć, że każdy dzień to jest kilkadziesiąt rozpatrzonych wniosków i przesuwamy się w tych terminach. Oczywiście te osoby, które złożyły dokumenty na przykład pod koniec kwietnia, jeszcze trochę będą musiały na pieniądze zaczekać, ale już dla tych osób, które składały w pierwszej połowie kwietnia, mamy nadzieję, że jeszcze w ciągu najbliższego tygodnia, półtora będą te wypłaty uruchomione – mówi Rafał Szczepaniak.

Przypominamy: jeśli wniosek zostanie złożony w terminie trzech miesięcy od 1 kwietnia do 1 lipca, gmina będzie miała do trzech miesięcy, na wydanie decyzji i wypłacenie świadczenia wychowawczego. Jeśli wniosek zostanie złożony po 1 lipca, to świadczenie wychowawcze zostanie przyznane od miesiąca złożenia wniosku bez wyrównania za minione miesiące.

Szczegółowe informacje o programie można uzyskać w Dziale Świadczeń Rodzinnych
przy ul. Składowej 5 w Grodzisku Mazowieckim.

Infolinia ogólnopolska w sprawie programu: 22 529 06 68

Numery telefonów do Działu Świadczeń Rodzinnych: 22 498 97 66, 22 755 72 56.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterest