Ruszył proces wójta Wiskitek. Jest oskarżony o wręczenie łapówki

W Sądzie Rejonowym w Żyrardowie rozpoczął się proces z udziałem wójta Wiskitek. Franciszek Grzegorz M. jest oskarżony o wręczenie łapówki urzędnikowi z Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.
proces wójta Wiskitek
Fot. ebos.pl Sprawa toczy się w Sądzie Rejonowym w Żyrardowie.

Postępowanie w sprawie prowadziła Prokuratura Okręgowa w Siedlcach i Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA). W trakcie śledztwa ustalono, że wójt gminy Wiskitki w 2012 roku wręczył ponad 18 tys. zł korzyści majątkowej ekspertowi (asesorowi) oceniającemu wnioski o dofinansowanie w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych. Zdaniem CBA, wszystko wskazuje na to, że łapówkę wręczono w zamian za pozytywną ocenę wniosku o dofinansowanie projektu unijnego na budowę kanalizacji w Wiskitkach. W celu jej zalegalizowania gmina zawarła umowę o dzieło na realizację studium wykonalności do projektu e-usługi, gdzie jako autora wskazano osobę trzecią.

Wójt został zatrzymany we wrześniu 2014 roku przez agentów Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Prokuratura Okręgowa w Warszawie przedstawiła mu zarzut wręczenia korzyści majątkowej i zastosowała wobec niego poręczenie majątkowe w wysokości 25 tys. zł. W listopadzie ubiegłego roku siedlecka prokuratura przesłała do sądu akt oskarżenia.

Proces z udziałem Franciszka Grzegorza M. w Sądzie Rejonowym w Żyrardowie rozpoczął się w piątek, 3 czerwca. Obecnie wójt Wiskitek nie przyznaje się do winy, jednak potwierdził zeznania złożone wcześniej w prokuraturze, gdzie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i złożył wyjaśnienia w zasadzie potwierdzające zasadność stawianych zarzutów. W sądzie podkreślił, że tylko część wypowiedzi jest zgodnych z prawdą.

Kolejna rozprawa ma odbyć się w lipcu. Wójtowi Wiskitek grozi kara w wysokości do dziesięciu lat pozbawienia wolności.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterest