Zlikwidowana nielegalna fabryka papierosów pod Nadarzynem. Ukraińcy pracowali w niej jak niewolnicy [FOTO, WIDEO]

Kilkanaście dni temu policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji zlikwidowali dwie dotychczas największe w Polsce pod względem produkcyjnym nielegalnie działające fabryki papierosów. Jedna z nich mieściła w się w Kostowcu koło Nadarzyna.
nielegalna fabryka papierosów Kostowiec likwidacja
Fot. cbsp.pl. W Kostowcu policjanci odkryli dwie kompletne linie do produkcji papierosów.

Jak dotychczas są to dwie największe fabryki pod względem produkcyjnym zlikwidowane w tym roku. W obu, w ciągu minuty produkowano do pięciu tysięcy papierosów. W sumie policjanci zabezpieczyli ponad osiem ton tytoniu, ponad pięć milionów gotowych papierosów. Straty skarbu państwa można oszacować na ponad 50 mln złotych.

Policjanci CBŚP z Warszawy mieli informację o działającej na terenie Mazowsza grupie przestępczej werbującej i zmuszającej do pracy osoby pochodzące zza wschodniej granicy. Funkcjonariusze namierzyli miejsce, gdzie prawdopodobnie były osoby zmuszane do niewolniczej pracy. We współpracy z warszawskimi celnikami weszli do hali magazynowej o powierzchni 5 tys. mkw. Okazało się, że odbywała się w niej nielegalna produkcja papierosów. Na miejscu znajdowały się dwie kompletne linie do ich produkcji. Każda z nich mogła wyprodukować przynajmniej po dwa miliony sztuk na dobę. W hali zmagazynowano trzy tony krajanki i około pięć milionów gotowych zapakowanych papierosów.

Grupa przestępcza do nielegalnej działalności przystosowała wynajętą halę magazynową. Znajdowały się tam pomieszczenia mieszkalne, zaplecze socjalne z salą telewizyjną i mini siłownią. W hali produkcyjnej panowały uciążliwe dla zdrowia warunki pracy z uwagi na zapylenie i wysoką temperaturę.

Na miejscu zabezpieczono również przygotowane do montażu kolejne maszyny do produkcji papierosów. Funkcjonariusze zabezpieczyli kilkadziesiąt ton komponentów. Straty Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconej akcyzy dotyczące tylko zabezpieczonych papierosów i tytoniu to ponad 5,5 miliona złotych. Za tego rodzaju przestępstwa grozi kara do pięciu lat pozbawienia wolności.

W 2016 roku funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego w Warszawie zlikwidowali dwie fabryki. Zatrzymano 63 osoby. 60 z nich to obywatele Ukrainy, którzy byli bezwzględnie wykorzystywani do pracy przy nielegalnej produkcji papierosów.

3-200159 3-200160

3-200163 3-200164

3-200166 3-200168

3-200169 3-200174

Fot., wideo: cbsp.pl

 

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterest