15 lat spółki WKD. Będą nowe inwestycje, a kiedy wspólny bilet?

1 lipca spółka WKD obchodziła jubileusz 15-lecia istnienia. Przewoźnik planuje nowe inwestycje, a pasażerowie pytają: kiedy wreszcie zacznie funkcjonować wspólny bilet na całą trasę?
WKD wspólny bilet jubileusz
Fot. wkd.com.pl. Rzecznik WKD zapowiada, że uroczyste obchody jubileuszu spółka przekłada na przyszły rok, na razie skupia się na inwestycjach.

Kolejka WKD to jeden z najpopularniejszych środków komunikacji w naszym regionie. W miarę szybko, punktualnie i bezawaryjnie można nią dotrzeć z Grodziska Mazowieckiego, Milanówka i wielu innych miejscowości do stolicy.

15 lat temu WKD została wyodrębniona ze struktur PKP i rozpoczęła samodzielną działalność gospodarczą jako spółka. W tym okresie przeżywała lepsze i gorsze momenty, jednak trzeba przyznać, że przewoźnik dba o rozwój. Kilka tygodni temu WKD wzbogaciła się o nowe pociągi EN100 wyprodukowane przez nowosądecki Newag. Po dostarczeniu wszystkich składów w sierpniu tego roku, tabor spółki będzie się składać z 21 pojazdów najwyższej jakości. Zakup tych składów spowodował konieczność dostosowania sieci trakcyjnej do nowego napięcia. Dotychczas pociągi WKD kursowały pod napięciem 600V, czyli takim, jakie jest wykorzystywane w sieciach tramwajowych. Od maja obowiązuje charakterystyczne dla obsługi pociągów napięcie w wysokości 3000V. Ta zmiana ma spowodować kolejną rewolucję – od grudnia WKD zwiększy ilość kursów składów. Rozważane są dwa warianty – z częstotliwością co 7,5 minuty w godzinach szczytu między Komorowem a Warszawą lub co dziesięć minut między Podkową Leśną a Warszawą.

W planach WKD jest również stworzenie Systemu Informacji Pasażerskiej i Monitoringu, modernizacja przystanków wraz z elementami małej infrastruktury, zabudowa urządzeń samoczynnej sygnalizacji przejazdowej (SSP). Istotną inwestycją jest też obecnie prowadzona kompleksowa naprawa toru nr 2 na szlaku Warszawa Śródmieście WKD-Komorów. Wreszcie planowana jest budowa drugiego toru na trasie Podkowa Leśna Główna-Grodzisk Mazowiecki Radońska.

WKD słynie z punktualności. Również sytuacja finansowa spółki nie jest najgorsza. 17 czerwca Zwyczajne Zgromadzenie Wspólników jednogłośnie udzieliło zarządowi absolutorium z tytułu wykonania budżetu za rok 2015. WKD osiągnęła w tym czasie zysk netto w wysokości nieco ponad 2,11 mln zł. W ciągu 15 lat znacząco wzrosła liczba pasażerów – z poniżej sześciu do prawie ośmiu milionów.

Pasażerowie podkreślają natomiast, że jednym z mankamentów przewoźnika jest brak tzw. wspólnego biletu, zwłaszcza na drugą strefę do Pruszkowa. Obecnie takie rozwiązanie funkcjonuje w ograniczonym zakresie, czyli do Opaczy. Rzecznik WKD Krzysztof Kulesza nie pozostawia złudzeń: – Na razie, na wprowadzenie wspólnego biletu na całą trasę nie ma szans. Dodaje: – Obecnie oczekujemy na ewentualnie wprowadzenie nowych rozwiązań w obowiązujących przepisach Ustawy o publicznym transporcie zbiorowym, która umożliwi jednostkom stojącym ponad nami, czyli władzom samorządowym szczebla zarówno lokalnego, jak i regionalnego zawierać stosowne porozumienia i umowy, w wyniku których taki podmiot jak my, czyli przewoźnik mogliby rozszerzać działalność jeśli chodzi o zmiany w obowiązujących taryfach i przepisach przejazdów.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterest