Najpierw hala, potem mediateka

Władze Grodziska Mazowieckiego powoli przygotowują się do realizacji dwóch ważnych inwestycji – budowy mediateki i hali sportowej z obserwatorium. Oba obiekty mają być gotowe za dwa lata.
hala widowiskowo-sportowa mediateka Grodzisk
Fot. grodzisk.pl. Nowoczesna hala przy ul. Sportowej ma powstać w 2018 roku.

Nowej hali widowiskowo-sportowej mieszkańcy Grodziska Mazowieckiego doczekają się najprawdopodobniej w 2018 roku. Obiekt powstanie przy ul. Sportowej, nieopodal Szkoły Podstawowej nr 6. Konkurs na wykonanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej budynku wraz z otoczeniem już został rozstrzygnięty. Spośród pięciu zgłoszonych ofert wygrała propozycja złożona przez Pracownię Projektową Paweł Tiepłow z Warszawy. Hala pomieści 3,5 tys. osób na koncertach, a na imprezach sportowych – 2 tys. osób. Z nowego obiektu z zapleczem będą korzystać zawodnicy grodziskich klubów sportowych, którzy do tej pory nie mieli dogodnych warunków do treningów oraz uczniowie szkoły podstawowej nr 6.

Budynek hali zwieńczy wieża widokowa „Mały Kopernik” połączona z obserwatorium astronomicznym i miejscem, gdzie dzieci, poprzez zabawę, będą mogły zgłębiać tajniki nauk ścisłych. Znajdzie się tu także ścianka wspinaczkowa i skatepark, a zimą – sztuczne lodowisko.

To nie wszystko. W budynku przy ul. Sportowej powstanie Centrum Aktywizacji i Integracji Społecznej. Będzie to kolejne miejsce na mapie Grodziska, gdzie mieszkańcy w ciekawy sposób będą mogli spędzić wolny czas. Co dokładnie znalazłoby się w centrum? Duża i nowoczesna biblioteka, strefa odnowy biologicznej, sale do zajęć ruchowych, pomieszczenia dla kół zainteresowań, gdzie mogłyby się odbywać m.in. zajęcia z gotowania, czy szycia oraz miejsce dla aktywnych seniorów, gdzie będą mogli się integrować. W budynku pojawi się sala kominkowa, kawiarenka, punkt pomocy prawnej. Seniorzy będą mogli przychodzić także z wnukami. Dla nich również zostanie przygotowany specjalne miejsce.

Wśród mieszkańców Grodziska pojawiły się pogłoski, że w budynku powstanie specjalna strefa rozrywki. Inwestycję miałby zrealizować prywatny inwestor, władze miasta jednak zdecydowanie dementują te informacje. Wiadomo natomiast, że wokół hali powstaną miejsca parkingowe i ścieżki rowerowe. Całość zostanie objęta monitoringiem. Na budowę obiektu władze Grodziska chcą starać się o pozyskanie dofinansowania. Gmina zdobyła już pozwolenie na budowę hali, wkrótce ma zostać ogłoszony przetarg, który wyłoni przyszłego wykonawcę.

Równie nowoczesną placówką ma być mediateka, którą zaplanowano u zbiegu ul. Bartniaka i 3 Maja, tuż obok Parku Skarbków. Według założeń, będzie to interaktywne centrum edukacyjno-społeczne. Znajdzie się tu nowoczesna, multimedialna biblioteka ze stanowiskami do czytania książek i ebooków, słuchania muzyki, komputerami i konsolami do gier, a także miejsce spędzania czasu dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów, multimedialne sale szkoleniowe, interaktywne centrum edukacyjno-społeczne. W mediatece ma być też wspierana aktywność fizyczna. Budynek będzie podzielony na dwie strefy funkcjonalne. Każda z nich będzie miała odrębne wejście. Na parterze będą organizowane wystawy, turnieje, warsztaty i spotkania. Na piętrze znajdzie się biblioteka.

Działalność mediateki będzie prowadzona we współpracy m.in. z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Powiatowym Urzędem Pracy, organizacjami pozarządowymi, placówkami oświaty i lokalnymi przedsiębiorcami. Dzięki temu, działania pracowników placówki będą też ukierunkowane na rozwiązywanie określonych problemów grup społecznych zagrożonych wykluczeniem, zwiększy się skuteczność ich wsparcia. Na budowę mediateki udało się już pozyskać zezwolenie. Zakończenie inwestycji, podobnie jak w przypadku hali przy ul. Sportowej, jest planowane na 2018 rok.

Prace nad budową mediateki i hali maja przebiegać równolegle, jednak, według wstępnych założeń, najpierw rozpocznie się inwestycja przy ul. Sportowej.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterest