Nowe autobusy wyjechały na ulice Warszawy. Jeden już miał wypadek

We wtorek, 9 sierpnia, na warszawskie ulice wyjechało 100 nowych autobusów. Firma Mobilis rozpoczęła przewozy w ramach rozpoczynającego się 7,5-letniego kontraktu. ZTM po raz pierwszy zastosował w nim nowe, wysokie wymagania dotyczące taboru, kierowców oraz zaplecza technicznego.
Fot. mat. prasowe. Nowe autobusy mają bogate wyposażenie.

Od 9 sierpnia pasażerowie podróżujący po Warszawie komunikacją miejską spotkają na przystanku nowe pojazdy. 50 autobusów to przegubowe mercedesy conecto G, a pozostałe 50 – solarisy alpino 8,9. – Dostarczone przez firmę Solaris autobusy napędzane są silnikami spełniającymi najbardziej restrykcyjną normę emisji spalin Euro6. Z kolei poziom bezpieczeństwa w autobusach podnosi m.in system monitoringu składający się aż z siedmiu kamer. Rejestrują one obraz zarówno z przestrzeni pasażerskiej, ale także z kabiny kierowcy. Monitorują wszystko, co dzieje się przed autobusem, za nim i z boku – tłumaczy Andreas Strecker, prezes Solaris Bus & Coach. Pojazdy są przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz rodziców z wózkami dziecięcymi. Silniki we wszystkich conecto G są zabudowywane w taki sposób, aby zapewnić możliwość pełnego obniżenia podłogi od przedniego wejścia aż po tył.

Wszystkie autobusy, które we wtorek rozpoczęły kursowanie, są fabrycznie nowe i wyposażone również w klimatyzację, biletomaty, system głosowego zapowiadania przystanków oraz systemy lokalizacyjne. Kierowcy muszą znać język polski przynajmniej na poziomie średniozaawansowanym (poziom B1), układ komunikacyjny oraz topografię Warszawy i okolic, a także przepisy porządkowe i taryfowe. Przewoźnik został zobowiązany do zatrudnienia kierowców na podstawie umowy o pracę na pełen etat.

W ramach kontraktu oferujemy nie tylko nowoczesne autobusy. Bardzo istotne są również aspekty związane z jego realizacją, czyli nasi pracownicy. Nasi kierowcy i pracownicy nadzoru bez problemów przeszli egzaminy certyfikujące ich umiejętności, pracownicy zaplecza technicznego przeszli odpowiednie szkolenia, a kadra kierownicza perfekcyjnie zna wymagania, którym musimy sprostać – zapewnia Dariusz Załuska, prezes zarządu Mobilis Group.

Zarząd Transportu Miejskiego wprowadził wymóg posiadania przez operatora odpowiedniego zaplecza technicznego, czyli zajezdni, w której autobusy będą sprzątane i myte oraz będą przechodzić niezbędne przeglądy i naprawy.

Umowy na obsługę komunikacyjną z firmą Mobilis zostały podpisane 16 lutego. Przewoźnik zaproponował stawkę za wozokilometr 6,77 złotych brutto dla autobusów 9-metrowych i 8,29 złotych brutto w przypadku pojazdów 18-metrowych. Maksymalna wartość obu umów, za siedem i pół roku świadczenia usług, będzie wynosić ponad 572 mln zł.

Niestety, jeden z nowych autobusów już miał wypadek. W środę, 10 sierpnia rano, na Rondzie Wiatraczna doszło do zderzenia z tramwajem. W wyniku wypadku rannych zostało 16 osób. Uszkodzony autobus został natychmiast zastąpiony jednym z pojazdów zapasowych.

Facebooktwitterredditpinterest