II Rodzinny Piknik Historyczny w Grodzisku

Korowód historyczny, rękodzielnicze kramy, gry towarzyskie, spotkanie z alchemikiem – to tylko część atrakcji, jakie czekają na mieszkańców Grodziska Mazowieckiego w najbliższą sobotę, 17 września. Tego dnia odbędzie się II Rodzinny Piknik Historyczny „W szwedzkim ogniu”.
piknik historyczny Szwedzkie Góry Grodzisk 2016
Fot. mat. organizatora. Podczas pikniku nie zabraknie ciekawych wydarzeń zarówno dla najmłodszych, jak i dorosłych.

II Rodzinny piknik historyczny „W szwedzkim ogniu” odbędzie się z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa. Zachowane ślady średniowiecznego grodziska nazywane Szwedzkimi Górami staną się inspiracją dla przygotowanych tego dnia atrakcji.

Piknik rozpocznie korowód historyczny, który o godz. 13.00 zjawi się na łące przy ul. Ordona. Jak co roku uczniowie grodziskich szkół przejdą w barwnej paradzie ulicami miasta, ukazując wybraną epokę historyczną. Tym razem, z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski, będzie można zobaczyć, co wyniknęło z historycznej decyzji o przyjęciu chrztu przez Mieszka I i jego dwór, jak wyglądał świat Słowian i bóstw słowiańskich, w których wierzyli nasi przodkowie, jacy święci chrześcijańscy byli popularni w epoce Piastów i jak ich przedstawiano, w końcu – jak potoczyły się losy Polaków zjednoczonych jedną religią.

Po tym historycznym wstępie nastąpi otwarcie II Rodzinnego Pikniku Rodzinnego, które będzie naprawdę huczne, bo gości przywita wystrzał z armaty. Od tej pory ciekawość gości będą starali się zaspokoić liczni rzemieślnicy: tkaczki, koronczarki, barwierze, garncarze, kaflarze, pasamonik, mincerz i kowal, których „interaktywne” warsztaty otoczą żołnierski obóz złożony z husarzy, muszkieterów, pikinierów, rajtarów, hajduków Kozaków, Tatarów i chłopów, czyli formacji zbrojnych typowych dla XVII wieku. Poza możliwością wejścia do obozu i zapoznania się z elementami uzbrojenia, stroju i wyposażenia żołnierzy, będziemy świadkami pokazów musztry, potyczek pieszych i konnych oraz kunsztu bojowego kawalerii, jazdy tatarskiej i polskiej husarii.

– Dla ukojenia emocji na placu boju wystąpi również grupa artystów z tańcami i śpiewem, przy którym to widowisku ręce same składać się będą do oklasków. O dreszcze emocji przyprawi zebranych alchemik, który w swojej mrocznej pracowni warzyć będzie tajemne mikstury, grozę zaś prawdziwą wywoła doktor Plaga, który chowa się przed morowym powietrzem za straszliwą maską z ptasim dziobem otaczając dymem kadzidła chorych i zdrowych. Inne dymy, wydobywające się znad rusztów, rożna i palenisk, wabić będą do jadła i napitku rodem ze staropolskiej kuchni, a utrudzeni znajdą wypoczynek w tatarskiej jurcie. Kto zaś dla ciała dalej wyzwań szukać będzie, odkryje historyczne gry i zabawy, strzelnicę, w której próbować sił można w sztuce łuczniczej, a także szkółkę szermierczą. Najmłodsi znajdą opiekę i nie lada zabawę w przygotowanych dla nich zakątku, uwalniając na czas jakiś opiekunów od trudnej a wielce chwalebnej roli wychowawców. Atrakcji i wrażeń nie zabraknie aż do zmierzchu, kiedy to z zapadającym mrokiem walczyć będzie Teatr Ognia Bohema występujący ze spektaklem „Płonące skrzydła husarii” wieńczącym nasze spotkanie – zachęcają organizatorzy. Piknik zakończy się ok. godziny 21.00.

W związku z II Rodzinnym Piknikiem Historycznym uruchomiona zostanie specjalna linia autobusowa, kursująca pomiędzy stacją PKP (przystanek przy kładce za torami po stronie dzielnicy Łąki, ul. Traugutta) a miejscem imprezy (przystanek przy szkole podst. nr 4 przy ul. J. Poniatowskiego).

piknik historyczny Szwedzkie Góry Grodzisk 2016

Fot. grodzisk.pl

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterest