Będą nowe parki w Grodzisku!

Urzędnikom z grodziskiego magistratu udało się pozyskać dofinansowanie z Unii Europejskiej na stworzenie nowych parków i terenów rekreacyjnych. Takie obiekty powstaną w kilku punktach miasta.
nowe-parki-grodzisk-mazowiecki
Fot. MichaelGaida/pixabay.com. W wielu miejscach Grodziska zieleń ma być zagospodarowana na nowo.

W serwisie zachodniemazowsze.info informowaliśmy już, że władze Grodziska Mazowieckiego starają się o pozyskanie dotacji na zagospodarowanie terenów zielonych w gminie. Dziś już wiadomo, że te plany powiodły się i wkrótce na konto ratusza wpłynie niebagatelna kwota 5,8 mln zł. Pieniądze te zostaną przeznaczone na zagospodarowanie starych i utworzenie zupełnie nowych terenów zielonych.

Atrakcyjne parki i skwery mają powstać przy ul. Dalekiej (na tyłach Szpitala Zachodniego), u zbiegu ul. Granicznej i Traugutta, Nadarzyńskiej i Warszawskiej, Górnej i Łowczej, przy ul. Żeromskiego, Armii Krajowej, Bałtyckiej oraz na osiedlu Jaśminowa. W każdym z tych miejsc tereny mają zostać uporządkowane i zagospodarowane. Pojawią się nowe drzewa, krzewy, kwiaty i rośliny. W grę wchodzi również stworzenie atrakcyjnych stref wypoczynkowych dla mieszkańców, a przy ul. Żeromskiego oraz Górnej – również budowa placów zabaw dla najmłodszych. Taki obiekt powstanie również na osiedlu Jaśminowa. Dla nieco starszych miłośników aktywności fizycznej w tym miejscu ma zostać wybudowane boisko do badmintona i siatkówki plażowej oraz siłownia plenerowa. Przy ul. Jaśminowej znajdą się również alejki spacerowe, ławki i miejsce przeznaczone na spacery z psami. Nie zabraknie miejsca dla miłośników joggingu i ścieżek rowerowych. Całość zostanie oświetlona i odgrodzona od torów kolejowych ekranami dźwiękochłonnymi. W planach jest instalacja monitoringu.

Z kolei przy ul. Łowczej ma powstać park w formie labiryntu obsadzony małymi drzewkami i krzewami. Nie zabraknie tu ścieżek edukacyjnych, na których dzieci będą mogły bawić się w gry terenowe i poznać wiele ciekawostek przyrodniczych.

Z kolei na nieuporządkowanym terenie wzdłuż rzeki Mrowny, przy ul. Dalekiej ma powstać park wypoczynkowy podzielony na dwie strefy: miejsce bytowania zwierząt ze ścieżką edukacyjną oraz park linowy. Wzbogacą go elementy małej architektury – ławki, stylowe oświetlenie oraz system informacyjny. W planach jest również ścieżka rowerowa. Burmistrz Grodziska Mazowieckiego Grzegorz Benedykciński już kilka lat temu zapowiadał, że chce stworzyć z tego miejsca centrum rekreacyjne dla mieszkańców. Park położony na tyłach Szpitala Zachodniego ma mieć charakter wypoczynkowy, zachowujący walory naturalnego krajobrazu lasu olszowego.

Gmina rozstrzygnęła już przetarg nieograniczony na wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej dotyczącej stworzenia nowych i zagospodarowania już istniejących parków, skwerów i ciągów zieleni przyulicznej. Inwestycja miałaby zostać zrealizowana na łącznej powierzchni liczącej nieco ponad 15 tys. mkw.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterest