Mazowsze najszybciej rozwijającym się regionem w całej Unii Europejskiej [INFOGRAFIKA]

W Brukseli zaprezentowano wyniki badań Europejskiego Urzędu Statystycznego (Eurostatu), z których wynika, że w latach 2008–2014 Mazowsze osiągnęło najwyższy wzrost PKB na mieszkańca. Za sprawą dynamicznego wzrostu gospodarczego i silnych powiązań z kluczowymi gospodarkami Unii wyprzedziło 275 regionów unijnych.
mazowsze-najszybciej-rozwijajacym-sie-regionem-w-unii-europejskiej
Fot. mazovia.pl. W ciągu pięciu lat, wzrost PKB na mieszkańca wyniósł na Mazowszu aż 24 proc.

– Analiza Eurostatu nie pozostawia cienia wątpliwości. W ostatnich latach najszybciej rozwijającym się regionem w Europie było właśnie Mazowsze. W latach 2008–2014 PKB per capita wzrosło w naszym regionie aż o 25,5 proc. – podkreślił marszałek Adam Struzik. –To duży sukces nas wszystkich i efekt ciężkiej pracy Mazowszan – dodał.

Jak podaje Eurostat, analizie poddano jednostki statystyczne na poziomie tzw. NUTS 2. Według najnowszych badań wszystkie polskie województwa rozwijały się szybciej niż średnia unijna. Aż siedem regionów zostało zakwalifikowanych do grona 28 najdynamiczniej rozwijających się.

Już w 2013 roku województwo mazowieckie jako jedyny polski region przekroczyło próg 75 proc. średniej unijnej, jeśli chodzi o PKB. W ciągu pięciu lat, wzrost PKB na mieszkańca wyniósł na Mazowszu aż 24 proc.

Województwo mazowieckie to największy i, co potwierdzają ostatnie badania, najdynamiczniej rozwijający się region. Wszystko to dzięki dogodnemu położeniu, silnemu powiązaniu gospodarczemu z innymi regionami unijnymi, dobrze rozwiniętej sieci komunikacyjnej, a także wysokiemu poziomowi edukacji. Rozwojowi Mazowsza sprzyja także obecność największego w Polsce miasta Warszawy. To właśnie Mazowsze przyciąga największą liczbę zagranicznych inwestorów. Obecnie na terenie województwa mazowieckiego działa ok. 660 firm zagranicznych. Mazowsze to także lider pod względem wykorzystania funduszy unijnych.

mazowsze-najszybciej-rozwijajacym-sie-regionem-w-unii-europejskiej-2 mazowsze-najszybciej-rozwijajacym-sie-regionem-w-unii-europejskiej

Fot. mazovia.pl

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterest