Pożar na ul. de Girarda. Strażacy nie mogli rozstawić drabiny [FOTO]

Z powodu niefrasobliwości właścicieli samochodów, strażacy nie mogli rozstawić drabiny podczas pożaru, do którego doszło przy ul. de Girarda w Żyrardowie. Niewłaściwie zaparkowane auta zablokowały im możliwość właściwego przeprowadzenia akcji ratunkowej.
pozar-ul-de-girarda-zyrardow
Fot. archiwum KPPSP Żyrardów. W wyniku pożaru mieszkanie zostało całkowicie zniszczone.

Do zdarzenia doszło w czwartek, 13 października. Około godz. 17.12, z nieustalonych jeszcze przyczyn, w ogniu stanął jeden z pokoi mieszkania położonego na czwartym piętrze bloku przy ul. F. de Girarda w Żyrardowie. Na miejsce została wezwana drabina samochodowa, jednak z uwagi na pojazdy zaparkowane pod budynkiem nie udało się jej rozstawić, utrudniony dojazd miały również samochody gaśnicze. Na szczęście przebywająca w mieszkaniu kobieta z dzieckiem zaraz po zauważeniu ognia opuściła je i przebywała na zewnątrz. Strażacy w aparatach powietrznych podali jeden prąd gaśniczy i ugasili płomienie. Niestety, wyposażenie pokoju, w którym powstał pożar zostało całkowicie zniszczone, a reszta mieszkania – okopcona. Lokal nadaje się do kapitalnego remontu. Na miejsce wezwano przedstawiciela administracji ŻSM, policję, pogotowie ratunkowe oraz pogotowie gazowe. W trwającej niecałą godzinę akcji wzięło udział dziesięciu strażaków z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Żyrardowie.

Żyrardowscy strażacy apelują: niefrasobliwość niektórych ludzi czasami może doprowadzić do tragedii. Zaparkowane pod budynkami pojazdy powodują utrudnienia w rozłożeniu drabiny, która, tak jak w powyższym przykładzie, w ogóle nie mogła zostać rozstawiona ze względu na to, że nie mieli miejsca. Na szczęście lokatorzy sami opuścili mieszkanie przed przybyciem strażaków. A co gdyby zostali wewnątrz i ogień zmusiłby ich do skakania przez okno? Ponad dwadzieścia lat temu takie zdarzenie miało miejsce na terenie osiedla “Kościuszki”, gdzie lokatorzy wyskakiwali przez okna i ponieśli w wyniku tego skoku śmierć. – Jest to przykład do przemyślenia dla właścicieli i zarządców. Pomimo braku obowiązku zapewnienia drogi i dojazdu pożarowego do niższych budynków, warto zapewnić chociaż minimalne parametry dojazdu dla samochodów ratowniczych. Może się okazać, że następnym razem sami znajdziemy się w takiej sytuacji i będziemy potrzebowali pomocy a strażacy nie będą mogli jej nam udzielić – informuje mł. bryg. Piotr Grzelecki, oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Żyrardowie.

pozar-ul-de-girarda-zyrardow pozar-ul-de-girarda-zyrardow-2

pozar-ul-de-girarda-zyrardow-3 pozar-ul-de-girarda-zyrardow-4

Fot. archiwum KPPSP Żyrardów

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterest