Był zmarznięty i przemoczony, nie miał siły mówić. Policjanci uratowali bezdomnego

Policjanci z Ursusa – sierż. szt. Marta Włoszek i mł. asp. Robert Konopka, dzięki szybko podjętym działaniom, uratowali życie mężczyźnie, który przemoczony i wyziębiony leżał w pustostanie przy ul. Traktorzystów. Policjanci apelują na zwracanie uwagi na osoby bezdomne oraz potrzebujące pomocy.
uratowali-zycie-bezdomnemu-ursus
Fot. ilustracyjne. Leroy Skalstad/pixabay.com. Policja apeluje o pomoc bezdomnym, zwłaszcza zimową porą.

Podczas codziennej służby w okresie zimowym policjanci kontrolują pustostany i szukają osób zagrożonych zamarznięciem. Takie działanie to już nie tylko dbanie o bezpieczeństwo mieszkańców, ale również troska o osoby bezradne i bezdomne.

Kilka dni temu, w trakcie kontroli pustostanu na terenie Ursusa, dzielnicowi zauważyli leżącego na ziemi mężczyznę. Cały czas trząsł się z zimna i nie mógł normalnie rozmawiać. Wezwane na miejsce pogotowie przewiozło go do szpitala. Na szczęście, dzięki szybkiej i sprawnej interwencji mundurowych, nie doszło do tragedii.

Zimową porą na wychłodzenie organizmu są szczególnie narażone osoby starsze, samotne, które z różnych przyczyn nie mogą poradzić sobie z codziennymi czynnościami. Jeśli znamy kogoś starszego, żyjącego samotnie nie wstydźmy się sprawdzić i zapytać czy potrzebuje naszej pomocy. Należy pamiętać, że są placówki, w których taka osoba otrzyma opiekę i będzie bezpieczna. O trudnej sytuacji sąsiada czy znajomego możemy powiadomić np. ośrodek pomocy społecznej.

Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy. Wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112 lub 997 lub 986, by uchronić kogoś od zamarznięcia i uratować czyjeś życie.

Uwaga: informacje dla osób bezdomnych udzielane są przez Centrum Zarządzania Kryzysowego Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego pod bezpłatnym numerem telefonu 987. Pracownicy Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego udzielają informacji na temat możliwych form wsparcia – wskazują najbliższe schroniska, jadłodajnie, czy punkty pomocy medycznej. Pod numer 987 zatelefonować może również każdy, kto zna miejsce przebywania osób bezdomnych. Odpowiednie służby zostaną o tym natychmiast poinformowane.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterest