Huczne otwarcie Świątyni Opatrzności Bożej już w czwartek. Jej budowa pochłonęła 160 mln zł [PROGRAM]

Uroczyste otwarcie Świątyni Opatrzności Bożej odbędzie się w najbliższy czwartek, 11 listopada. Wezmą w nim udział m.in. prezydent RP, premier, marszałkowie Sejmu i Senatu.
swiatynia-opatrznosci-bozej-otwarcie
Fot. centrumopatrznosci.pl. Świątynia znajduje się u zbiegu ul. Ks. Prymasa Augusta Hlonda i alei Rzeczypospolitej.

Budowa Świątyni Opatrzności Bożej trwa od 2003 roku. To z pewnością jedna z najdroższych inwestycji kościelnych. Kilka razy była wstrzymywana z powodu braku pieniędzy. A koszty budowy obiektu są ogromne. Do tej pory wyniosły 160 mln zł, z czego 60 mln pochodzi z budżetu państwa. Pozostałą kwotę udało się zebrać dzięki datkom od prywatnych darczyńców. Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, najwięcej ofiarowała firma KGHM, która podarowała 30 ton miedzi na pokrycie kopuły świątyni. Z kolei Ministerstwo Kultury na samo wykończenie Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego wyda 28 mln zł do 2018 roku. A to nie koniec wydatków. Pieniądze będą potrzebne jeszcze na wystrój wnętrza.

Uroczyste otwarcie świątyni zaplanowano na 11 listopada. – Wielki wyczekiwany dzień. Po 225 latach od uchwały Sejmu Wielkiego obiecującej Bogu wybudowanie Wotum Narodu za uchwalenie Konstytucji 3 maja, otworzymy dla wiernych drzwi Świątyni Opatrzności Bożej, która powstała dzięki ofiarności dziesiątków tysięcy Darczyńców, odczuwających duchową łączność z minionymi pokoleniami Polaków i dumę z możliwości przyczynienia się do spełnienia danej Bogu przez przodków obietnicy – czytamy na oficjalnej stronie internetowej centrumopatrzności.pl.

Uroczyste obchody otwarcia świątyni potrwają w sumie trzy dni. Zainauguruje je msza święta. Koncelebrze będzie przewodniczył prymas Polski abp. Wojciech Polak, zaś homilię wygłosi przewodniczący Konferencji Episkopatu abp. Stanisław Gądecki. W uroczystościach wezmą udział przedstawiciele najwyższych władz Rzeczypospolitej z prezydentem Andrzejem Dudą oraz premier Beatą Szydło na czele. O godzinie 12.00 zostanie odprawiona kolejna msza.
O godzinie 20.00 odbędzie się prapremierowe wykonanie utworu „Przymierze”, którego autorem jest wybitny kompozytor, Michał Lorenc. (O godzinie 17:00 odbędzie się przedpremierowy koncert dla darczyńców, którzy z różnych względów nie będą mogli uczestniczyć w wieczornej prapremierze). Utwór ten powstał z okazji otwarcia Świątyni Opatrzności Bożej i 1050. rocznicy Chrztu Polski, a teksty owego pięcioczęściowego dzieła są ilustracją wielowiekowej historii zawierzenia ludzkich losów Bogu. Wykonawcami „Przymierza” będą wybitni polscy i zagraniczni artyści.

Program uroczystości otwarcia Świątyni Opatrzności Bożej:

11 listopada

9.00-10.00 Msza Święta z Aktem Dziękczynienia i Zawierzenia Opatrzności Bożej

10.15 Rozdanie pamiątkowych medali z okazji otwarcia Wotum Wdzięczności oraz medali Zasłużonego Darczyńcy przybyłym Ofiarodawcom

12.00-13.00 Msza Święta z Aktem Dziękczynienia i Zawierzenia Opatrzności Bożej

13.15 Rozdanie pamiątkowych medali z okazji otwarcia Wotum Wdzięczności oraz medali Zasłużonego Darczyńcy przybyłym Ofiarodawcom

11.00-16.00 Zwiedzanie Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w budowie

17.00-18.00 Koncert przedpremierowy „Przymierze” z okazji otwarcia Świątyni Opatrzności Bożej

20.00-21.00 Premiera utworu „Przymierze” z okazji otwarcia Świątyni Opatrzności Bożej

Aby umożliwić udział w tym wielkim historycznym wydarzeniu wszystkim chętnym uroczystości będą kontynuowane przez kolejne dwa dni, tworząc tym samym Triduum Otwarcia Świątyni
12 listopada
o godzinie 12.00 Msza Święta z Aktem Zawierzenia i Dziękczynienia
13 listopada
o godzinie 12.00 Msza Święta z Aktem Zawierzenia i Dziękczynienia

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterest

3 komentarzy dla “Huczne otwarcie Świątyni Opatrzności Bożej już w czwartek. Jej budowa pochłonęła 160 mln zł [PROGRAM]