Statystycznie podzielą Mazowsze. Będzie mniej pieniędzy dla Warszawy i okolic, więcej dla Żyrardowa

– To znakomita informacja – w taki sposób marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik skomentował decyzję Eurostatu o podziale statystycznym Mazowsza. Dzięki temu, uboższa część regionu otrzyma więcej pieniędzy z Unii Europejskiej.
mazowsze-podzial-statystyczny
Fot. muzeumliteratury.pl. Marszałek Adam Struzik podkreśla, że podział statystyczny Mazowsza, to doskonała decyzja.

O planowanym podziale statystycznym Mazowsza poinformowała „Gazeta Stołeczna”. Zdaniem reporterów dziennika, ma to się stać jeszcze w tym roku. Co to dokładnie oznacza dla naszego regionu? Zgodnie z decyzją Europejskiego Urzędu Statystycznego (Eurostat) Mazowsze ma zostać statystycznie podzielone na dwa obszary – Warszawę z dziewięcioma sąsiednimi powiatami (grodziskim, pruszkowskim, warszawskim zachodnim, mińskim, nowodworskim, legionowskim. otwockim, wołomińskim, piaseczyńskim) oraz pozostałą część województwa. Dzięki takiemu zabiegowi, uboższe regiony Mazowsza otrzymają więcej pieniędzy z Unii Europejskiej, zmniejszy się jednak poziom dofinansowania dla Warszawy. Urzędnicy uspokajają, że mimo to nadal będziemy mogli liczyć na dotacje, które zostaną przeznaczone na infrastrukturę.

Jak informuje „Gazeta Stołeczna”, PKB Mazowsza w przeliczeniu na mieszkańca już w 2013 roku przekroczył 107 proc. średniej unijnej, a to wiąże się z brakiem możliwości ubiegania się dofinansowania na infrastrukturę. Po wprowadzeniu podziału bogata stolica nie będzie zawyżać statystyk, więc zyska na tym pozostała część regionu np. Żyrardów, który nie wchodzi do wianuszka gmin okołowarszawskich.

– Znakomita informacja. Eurostat przychyla się do naszych starań o podział statystyczny. Jeśli nie zostałby zmodyfikowany polski podział na regiony statystyczne, tzw. NUTS 2 (Warszawa plus 9 powiatów i reszta województwa), Mazowsze po 2020 r. byłoby statystycznie zbyt bogate, aby móc liczyć na poważne wsparcie z UE. Nie ma już żadnego racjonalnego powodu, aby wracać do absurdalnych pomysłów podziału administracyjnego Mazowsza! – skomentował decyzję unijnych urzędników na swoim profilu na Facebooku marszałek Adam Struzik.

Procedury prawne związane z podziałem statystycznym Mazowsza dobiegają końca. Ostateczną decyzję będzie musiała jeszcze zatwierdzić Komisja Europejska.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterest