Wysłali pozdrowienia w przyszłość

W stropie stacji II linii metra znalazła się metalowa tuba, a w niej pamiątkowy akt erekcyjny, codzienna gazeta i nośnik z pozdrowieniami i życzeniami od warszawiaków z XXI w. Na Targówku można już zobaczyć konstrukcję przyszłej stacji metra.
kamien-wegielny-ii-linia-metra-warszawa
Fot. UM Warszawa. W specjalnej tubie znalazły się m.in. listy i rysunki od warszawiaków.

Na budowie północno-wschodniego odcinka II linii metra wmurowany został kamień węgielny. Uroczystość rozpoczęła się przy ul. Handlowej, w budynku z charakterystycznym czerwonym neonem – literą M – czyli punkcie informacyjnym, który zaprasza wszystkich zainteresowanych budową w dni powszednie pomiędzy godz. 11.00 a 19.00. Uroczyście podpisany przez prezydent stolicy Hannę Gronkiewicz-Waltz dokument znalazł się w metalowej tubie a wraz z nim codzienna gazeta i nośnik z pozdrowieniami i życzeniami od warszawiaków z XXI wieku dla mieszkańców Warszawy przyszłości.

Warszawiacy (i nie tylko) nadesłali blisko sto swoich listów w przyszłość a wraz z nimi swoje zdjęcia, wiersze, rysunki. Tuba została zamurowana w gotowej już części stropu stacji Trocka, w specjalnie pozostawionym otworze. – Bardzo się cieszę, że mieszkańcy Targówka już niedługo będą mieli szybkie i sprawne połączenie z centrum Warszawy – powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz. – A my zostawiamy im pozdrowienia dla następnych pokoleń i gdy za kilkadziesiąt, kilkaset lat ktoś wydobędzie tę kapsułę, będzie mógł się przekonać czym żyli warszawiacy naszych czasów – dodała.

Budowa II linii metra na Targówku rozpoczęła się 30 kwietnia. W kierunku wschodnim (z Dworca Wileńskiego) powstanie ok. 3,12 km trasy. Planowane stacje to: Szwedzka (C16) pod ul. Strzelecką po wschodniej stronie ul. Stalowej; Targówek (C17) w okolicy skrzyżowania ul. Pratulińskiej z M. Ossowskiego oraz Trocka (C18) w rejonie skrzyżowania ul. Pratulińskiej z Trocką. Za ostatnią stacją znajdą się tory odstawcze i komora do zawracania. Wykonawcą odcinka północno-wschodniego będzie wybrana w przetargu firma Astaldi S.p.A. z Włoch, kwota kontraktu wynosi 1 066 741 483,79 zł brutto. Astaldi w konsorcjum z dwoma innymi firmami wybudowała centralny odcinek II linii metra. Projektantem natomiast jest ILF Consulting Engineers Polska.

Metro jest w Warszawie najszybszym i najsprawniejszym środkiem komunikacji. Pierwszą linią, która w całości działa od października 2008 roku dziennie jeździ ok. 500 tys. pasażerów. Pociągi na II linii metra rozpoczęły kursowanie 8 marca 2015 roku i dziś przewożą ok. 100 tys. pasażerów dziennie. Obydwie linie spotykają się na stacji przesiadkowej Świętokrzyska i dzięki temu metrem można dojechać do wielu miejsc w mieście. Dojazd ze stacji Trocka na ul. Świętokrzyską będzie trwał około 14 minut.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterest