Zuchwałe kradzieże „na policjanta”. Oszukali 125 osób! [WIDEO]

Sześć osób wyłudzających gotówkę metodą „na policjanta” zatrzymali funkcjonariusze radomskiego CBŚP w Warszawie. Już wiadomo, że cztery kobiety i dwóch mężczyzn mają na swoim koncie co najmniej 125 tego typu przestępstw.
zatrzymanie-kradzieze-na-policjanta
Fot. cbsp.policja.pl. W sumie mundurowi zatrzymali sześć osób.

Policjanci radomskiego Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP) pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie zatrzymali kolejnych sprawców wyłudzeń pieniędzy od osób w podeszłym wieku metodą „na policjanta CBŚ”.

Jak ustalili funkcjonariusze, mechanizm działania sprawców był następujący: telefonowali do wytypowanej osoby przedstawiając się za policjantów CBŚ, a następnie, odpowiednio manipulując rozmową, wprowadzali tę osobę w przeświadczenie, że bierze udział w akcji policyjnej, wymierzonej przeciwko oszustom i nieuczciwym pracownikom instytucji finansowych. Potem polecali podjąć z banku pieniądze, niejednokrotnie oszczędności całego życia, a następnie udzielali instrukcji, co do ich przekazania rzekomym policjantom lub pozostawienia ich we wskazanym miejscu.

Rozbita grupa działała w Warszawie i ościennych powiatach, co najmniej od połowy 2015 roku do kwietnia 2016 roku. Sprawcy to osoby w wieku od 20 do 50 lat. Jak ustalili funkcjonariusze CBŚP wyłudzali jednorazowo kwoty od 5 tys. złotych do 100 tys. USD. Pieniądze poprzez kurierów lub przekazy gotówkowe trafiały do organizatorów całego procederu, którzy według ustaleń policjantów ukrywali się w Wielkiej Brytanii. Jeden z mężczyzn który przez dłuższy czas przebywał na Wyspach, został zatrzymany w Warszawie. Do tej pory funkcjonariusze radomskiego CBŚP zatrzymali w sprawie dwanaście osób, z których osiem zostało tymczasowo aresztowanych. Wszystkim zostały przedstawione zarzuty oszustwa. Jak informuje oficer prasowy CBŚP kom. Agnieszka Hamelusz, sprawa jest rozwojowa, policjanci przewidują dalsze zatrzymania. Analizują też pozostałe odnotowane przypadki wyłudzeń metodą „na policjanta CBŚP”.

Mundurowi przypominają i ostrzegają: policja nigdy nie prosi o zaangażowanie własnych środków (pieniędzy, biżuterii i innych) w tzw. akcje przeciwko oszustom czy innym przestępcom.

cbsp.policja.pl

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterest