Alarm smogowy ogłoszony! W poniedziałek darmowa komunikacja miejska

– Wyłączamy kasowniki, włączamy kolejne środki w walce o czyste powietrze dla Warszawy – informują na Facebooku urzędnicy ze stołecznego ratusza. W związku z podwyższonym stężeniem zanieczyszczeń poniedziałek, 9 stycznia – to kolejny dzień, w którym mieszkańcy stolicy i okolic będą mogli jeździć środkami komunikacji miejskiej za darmo.
darmowa-komunikacja-warszawa-smog
Fot. Facebook/Miasto Stołeczne Warszawa. Już po raz drugi w tym sezonie władze Warszawy organizują dzień darmowej komunikacji.

To już drugi raz w tym sezonie, kiedy władze Warszawy decydują na uruchomienie darmowej komunikacji miejskiej. Wszystko z powodu gigantycznego smogu spowodowanego niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi: spadkiem temperatury (a co za tym idzie większą emisją z ogrzewania domów) i bardzo niską prędkością wiatru.

W niedzielę, 8 stycznia jakość powietrza była tak zła, że pomiary stężenia pyłów wykazały kilkukrotne przekroczenie norm. Tak ma być również w poniedziałek, 9 stycznia. Mieszkańcy narzekają na smród, nawet przy zamkniętych oknach i bóle głowy. – Ogłaszamy alarm smogowy! Ostrzegajcie innych! Powietrze w całej aglomeracji nie nadaje się do oddychania. Nie spędzajcie czasu na dworze i nie wietrzcie, jeśli nie musicie, dopóki się nie poprawi. Nie palcie też w kominkach! To, co zaczęło się po południu wśród domów jednorodzinnych, dotarło i do centrum Warszawy i z godziny na godzinę robiło się wszędzie coraz bardziej tragicznie. Teraz właśnie widać, że tylko od pogody zależy stan powietrza. Musimy likwidować źródła jak najszybciej! – apeluje organizacja Warszawa bez Smogu.

Kilkanaście dni temu wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski zapowiedział, że w przypadku dużego poziomu zanieczyszczeń, bezpłatne przejazdy komunikacją miejską będą obowiązywać już na stałe. I wszystko wskazuje na to, że stołeczni włodarze dotrzymają obietnicy. Mają oni nadzieję, że dzięki temu kierowcy zrezygnują z podróży autem i wybiorą transport publiczny. Przypominają również o całkowitym zakazie opalania domowych pieców śmieciami. To działania na rzecz wdrożenia polityki niskoemisyjnej.

Przypominamy, że w okresie, kiedy normy zanieczyszczonego powietrza są podwyższone, osoby starsze, dzieci, astmatycy, osoby z chorobami serca oraz dróg oddechowych, kobiety w ciąży powinny unikać dłuższego przebywania na zewnątrz. Urzędnicy ze stołecznego ratusza mają dzisiaj wysłać do wszystkich szkół informację, aby nauczyciele zrezygnowali z zajęć, które wiążą się z wychodzeniem na zewnątrz. Wszystko po to, aby zminimalizować kontakt z zanieczyszczeniami.

darmowa-komunikacja-warszawa-smog-3 darmowa-komunikacja-warszawa-smog-2 darmowa-komunikacja-warszawa-smog

Fot. Facebook/Warszawa bez Smogu

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterest