Nadchodzą zmiany w stołecznej komunikacji. Nowy tabor, nowe linie i przystanki, kontrolerzy w mundurach

Stołeczny Zarząd Transportu Miejskiego (ZTM) sukcesywnie wprowadza zmiany, które mają na celu poprawę jakości publicznej komunikacji. W tym roku pasażerów czekają kolejne, miejmy nadzieję, pozytywne zmiany.
plany-ztm-2017
Fot. Mobilis. Wkrótce na ulice Warszawy wyjadą kolejne nowe autobusy.

Miesiąc temu na warszawskie ulice wyjechało ponad 50 nowych, 12-metrowych autobusów. Pięć z nich ma napęd hybrydowy. Nowe solarisy wyposażone m.in. w klimatyzację, monitoring, biletomaty, system głosowego zapowiadania przystanków oraz systemy lokalizacyjne kursują na liniach: 103, 118, 153, 157, 176, 304, 326, 516. Kilka miesięcy wcześniej na stołeczne ulice 100 nowych autobusów skierowała firma Mobilis. A to nie koniec nowości związanych z taborem. Kilka tygodni temu ZTM ogłosił następny przetarg na obsługę linii. Przewoźnik, z którym zostanie podpisana umowa skieruje do ruchu kolejnych 50 12-metrowych autobusów o najwyższym standardzie. Pierwsze wyjadą na ulice aglomeracji 1 września 2017 roku. Umowa będzie obowiązywała do końca 2025 roku.

W Warszawie powstaną również nowe przystanki autobusowe. To efekt konsultacji społecznych, próśb pasażerów oraz analiz prowadzonych przez ZTM. Najwięcej przystanków – osiem – powstanie na ulicy Jana Kazimierza. Nowe obiekty zostaną wybudowane również w Wesołej oraz na ul. Conrada, Smoczej i Podleśnej. Z kolei przy ul. Granicznej w Starej Miłośnie powstanie pętla autobusowa. Przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej już został ogłoszony.

Zainwestowano również w trasy tramwajowe. Na linii Tarchomin-Nowodwory już ułożone są tory, trwają prace przy instalacji sieci trakcyjnej. Pierwsze tramwaje pojadą nową trasą najprawdopodobniej pod koniec lutego.

W tym roku zacznie działać nowy punkt obsługi pasażera. Znajdzie się on na pl. Politechniki. Zostaną również przebudowane już istniejące punkty na stacji Centrum.

Z kolei kontrolerzy biletów wkrótce założą schludne uniformy. ZTM chce zmienić ich wizerunek, który obecnie, delikatnie mówiąc, odbiega od ideału. Dlatego też już od marca w tramwajach, autobusach i metrze bilety sprawdzi 50 profesjonalnie i schludnie wyglądających kontrolerów. Będą oni zatrudnieni przez zewnętrzną firmę.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterest