Ptasia grypa dotarła w okolice Żyrardowa

W miejscowości Popielarnia (gmina Wiskitki, powiat żyrardowski) odkryto pierwszy przypadek wirusa ptasiej grypy. Służby weterynaryjne zadecydowały o wprowadzeniu wzmożonych środków ostrożności.
Fot. pixabay.com. Wirus ptasiej grypy ujawniono na podstawie przeprowadzonych wyników badań.

Przypadek wirusa ptasiej grypy odkryto w jednym z gospodarstw na terenie miejscowości Popielarnia. Informację tę potwierdziła rzecznik prasowa Urzędu Miasta Żyrardowa Nina Mirgos-Kilanowska. – Główny Lekarz Weterynarii informuje, że trzydzieste drugie ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 wyznaczono w gospodarstwie utrzymującym 72 sztuki ptaków (kaczki, kury, gęsi, indyki, gołębie, struś), położonym w miejscowości Popielarnia (gmina Wiskitki, powiat żyrardowski, województwo mazowieckie) na podstawie wyników badań, otrzymanych w dniu 18 stycznia 2017 r. z PIW-PIB w Puławach – informację o takiej treści zamieściła na oficjalnym profilu na Facebooku. W gospodarstwie już wdrożono wszystkie procedury zwalczania, przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu. Zlikwidowane zostało całe stado.

Służby weterynaryjne uspokajają, że wirus ptasiej grypy nie jest groźny dla człowieka, ale jest bardzo szkodliwy dla gospodarki i niebezpieczny dla gospodarstw. Apelują jednocześnie o zgłaszanie każdego przypadku padnięcia drobiu lub masowego padania dzikich ptaków.

Pod koniec grudnia ubiegłego roku weszło w życie rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków, które wprowadza zakazy i nakazy oraz inne ograniczenia wynikające z niekorzystnej sytuacji epizootycznej związanej z rozprzestrzenianiem się na terytorium Polski ptasiej grypy.

Resort nakazuje m.in.:

– odosobnienie drobiu lub innych ptaków w gospodarstwie w zamkniętych obiektach lub innych miejscach uniemożliwiających kontakt z ptakami w innych gospodarstwach lub z ptakami dzikimi;

– przechowywanie paszy dla ptaków w sposób uniemożliwiający kontakt z dzikimi ptakami lub ich odchodami;

– wyłożenie mat dezynfekcyjnych przed wejściami do budynków inwentarskich z drobiem;

– stosowanie zaostrzonych wymogów używania odzieży ochronnej oraz higieny osobistej, czyszczenie i odkażanie sprzętu i urządzeń używanych do obsługi drobiu przed każdym użyciem.

– zgłaszanie do organu Inspekcji Weterynaryjnej wszelkich symptomów pojawienia się choroby ptaków.

Obowiązuje również zakaz organizowania targów, wystaw, pokazów z udziałem żywych ptaków (szczególnie hodowlanych) oraz pojenia wodą, do której mają dostęp ptaki dzikie. W przypadku naruszania przez właścicieli stad ptaków powyższych nakazów i zakazów przewidziane są surowe sankcje karne.

Objawy kliniczne wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu to: zwiększona śmiertelność; znaczący spadek pobierania paszy i wody; objawy nerwowe: drgawki, skręt szyi, paraliż nóg i skrzydeł, niezborność ruchów; duszności, sinica, wybroczyny, biegunki, nagły spadek nieśności.

Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii www.wetgiw.gov.pl oraz na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi www.minrol.gov.pl.

Punkt informacyjny dotyczący stwierdzonego ogniska zjadliwej grypy ptaków w Żyrardowie znajduje się w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii pod numerem telefonu 46 854-12-47. W Urzędzie Miasta szczegółowe informacje dotyczące zasad postępowania w strefie obszaru zagrożonego udzielane są pod numerem 603 379 336.

ptasia-grypa-wiskitki-zyrardow-2

Facebooktwitterredditpinterest