Dwa tysiące osób domaga się przeniesienia grobu pary prezydenckiej z Wawelu na Powązki

W internecie pojawiła się petycja, której autor domaga się przeprowadzenia referendum w sprawie przeniesienia grobu Marii i Lecha Kaczyńskich z Wawelu na Cmentarz Powązkowski w Warszawie. Pod apelem podpisało się już prawie dwa tysiące osób.
przeniesienie-grobu-kaczynskich-petycja-referendum
Fot. Poznaniak/wikipedia.org. Autor petycji domaga się przeniesienia grobu pary prezydenckiej na Cmentarz Powązkowski w Warszawie.

Petycja dotycząca przeprowadzenia referendum w sprawie przeniesienia grobu Marii i Lecha Kaczyńskich z Wawelu na warszawskie Powązki pojawiła się w internecie w środę, 11 stycznia. Jej autor, Marcin K. uważa, że „niezłomne i obrzydliwe używanie tragedii wielu Polek i Polaków, jaką była katastrofa polskiego samolotu TU‐154 pod Smoleńskiem” jest osią politycznej kompetencji przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości (PiS). – Polityka historyczna PiS od Prezydenta Andrzeja Dudy oraz Prezesa partii, po całą ekipę polityczną opiera się na nachalnym przywoływaniu i podszywaniu się pod kompetencje wynikające z Polskiej historii. Dzieje się tak, ponieważ PiS własnych kompetencji niemalże nie posiada – uważa pan Marcin (pisownie oryginalna – przyp. red.). Podkreślił jednocześnie, że we wtorek 10 stycznia prezes PiS Jarosław Kaczyński nazwał protestujące społeczeństwo chorobą, zdrajcami i wrogami. – Społeczeństwo, które w pokojowy i demokratyczny sposób protestuje w imieniu rodzin ofiar tragedii smoleńskiej, które, podkreślmy, nie wyrażają zgody na ekshumację ich bliskich. Na tak uwłaczające poniżanie Narodu polskiego naszej zgody nie ma – czytamy w opublikowanej petycji.

Jako podstawę prawną do przeprowadzenia referendum autor podał m.in. art. 4 Konstytucji, który mówi o tym, że: 1. Władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu. 2. Naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio oraz Ustawę o referendum ogólnokrajowym.

– Rozumiemy, iż Prezes Kaczyński, będąc zwolennikiem ekshumacji oraz sprawiedliwości społecznej wyrazi swoje pełne poparcie dla przeniesienia prezydenckiego grobu Lecha i Marii Kaczyńskich z Wawelu w należne, godne miejsce na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Domagamy się rozpisania referendum w tej sprawie. Jest to również potrzebne do dokładnego ustalenia liczby wrogów i zdrajców, o których wspominał w wystąpieniu Pan Prezes Kaczyński – napisał pan Marcin. Pod petycją dotyczącą organizacji referendum chciał zebrać dwa tysiące podpisów. W nocy ze środy na czwartek, 12 stycznia o godz. 3.00 było ich już 1970. Petycję można znaleźć TUTAJ.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterest

15 komentarzy dla “Dwa tysiące osób domaga się przeniesienia grobu pary prezydenckiej z Wawelu na Powązki

  • Nie widzę żadnego powodu, z którego zostali pochowani na Wawelu, żadnych historycznych zasług!!! Ot zwykły człowiek z chamskimi odzywkami na niewygodne pytanie!!!

  • Kilkudziesięciu milionów? Jakos nie widziałem petycji o pozostawienie ww na Wawelu..
   Jasne, jak pis czy kk da hasło to się “babcie” i inni nawiedzeni popodpisują jak zresztą zwykle bez żadnej refleksji czy argumentacji..

   • Nie widziałeś? To się ciesz! Bo jak wyjdziemy na ulice to nie będzie tak, jak KOD, w kilkaset osób. Nas będzie setki tysięcy i wtedy “czapkami was nakryjemy”. I wtedy zobaczysz, że te wasze zadymy to sobie możecie wsadzić…

 1. Wawel jest dla wybitnych, a czymże się zasłużyła para prezydencka? Tym ze zginęli tragicznie? Owszem tragedia ale nie przyczyna.

 2. Prezydent Kaczyński zginął nieprzypadkowo. To że nie był T.W. tez jest wyjątkowe w stosunku do tych co zajmowali jego stanowisko, równiez to co mówi i robił za życia niosło dobro, więc Wawel -O.K

 3. Ów marcin k. może sobie za własne pieniądze organizować co chce. Wolno mu. Nikt normalny na umyśle nie będzie się fatygował do jakiegoś durackiego “referendum”, które sobie wymyślił jakiś frustrat. W dodatku za Nasze podatki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *