Uwaga na siarczyste mrozy! IMGW wydało ostrzeżenie

Nawet do -20 stopni Celsjusza może spaść temperatura powietrza w nocy z piątku na sobotę, 7 stycznia. Nieco cieplej zrobi się dopiero w przyszłym tygodniu.
mroz-styczen-2017
Fot. jorisamonen/pixabay.com. W najbliższych dniach temperatura odczuwalna może wynieść ponad -20 stopni Celsjusza.

Jak prognozuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, temperatura minimalna w nocy z 6 na 7 stycznia może wynieść od -20 na wschodzie do -15 stopni Celsjusza na zachodzie. – Temperatura maksymalna w dzień 7.01 od -14°C na wschodzie do -8°C na zachodzie. Temperatura minimalna w nocy 7/8.01 od -16°C na południu i wschodzie do -10°C na zachodzie. Wiatr o średniej prędkości od 5 km/h do 10 km/h – informuje IMGW. Warto dodać, że temperatura odczuwalna jest jeszcze niższa.

Podczas tak siarczystych mrozów szczególnie zagrożone są osoby bezdomne, nietrzeźwe, przebywające na ulicy. Od 1 listopada ubiegłego roku w całej Polsce z wychłodzenia zmarło już 46 osób! Dlatego też Mazowiecki Urząd Wojewódzki apeluje: widząc osobę, która potrzebuje pomocy, nie bądźmy obojętni. Zgłośmy to policji, straży miejskiej lub do Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego – tel. 987. Pod tym numerem bezdomni otrzymają informacje o wolnych miejscach w noclegowniach, a także o jadłodajniach i punktach pomocy medycznej. Na infolinię może zadzwonić każdy, kto zna miejsce przebywania osób bezdomnych. Odpowiednie służby zostaną o tym natychmiast poinformowane.

Podczas zimy na terenie województwa mazowieckiego bezdomni mają do dyspozycji 69 noclegowni i schronisk oferujących czasowe schronienie i pełne wyżywienie. W województwie działają również 23 jadłodajnie i punkty żywienia. Szczegółowe informacje można znaleźć TUTAJ.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterest