Chcą przyłączyć prawie całe zachodnie Mazowsze do Warszawy. „To cwaniacka próba przejęcia władzy w stolicy”

Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości chcą przyłączyć do Warszawy aż 32 okoliczne gminy. Jeśli tylko plany partii rządzącej wejdą w życie, w granicach administracyjnych stolicy znalazłby się niemal cały nasz region.
warszawa-przylaczenie-32-gmin
Fot. Nnb/wikipedia.org. Pomysł przyłączenia okolicznych gmin do Warszawy krytykują niektórzy włodarze.

Prawo i Sprawiedliwość (PiS) już od dawna miało zakusy związane z przyłączeniem wianuszka sąsiednich gmin do Warszawy. Dokładnie chodzi tu o 32 samorządy. Jeśli tylko plany PiS powiodą się, stolica stanie się ogromnym powiatem, metropolią liczącą ponad dwa miliony mieszkańców. Spośród gmin naszego regionu znajdą się w nim następujące miejscowości: Izabelin, Łomianki, Stare Babice, Błonie, Ożarów Mazowiecki, Pruszków, Piastów, Brwinów, Michałowice, Nadarzyn, Raszyn, Grodzisk Mazowiecki, Milanówek. To oznacza aż trzykrotne powiększenie powierzchni stolicy.

Stosowny projekt ustawy został złożony w Sejmie, w poniedziałek, 31 stycznia przez posła PiS Jacka Sasina. W związku z tym, że nie jest to projekt rządowy, nie wymaga przeprowadzenia konsultacji społecznych. Tym samym decyzja zostanie podjęta bez bezpośredniego udziału mieszkańców.

Politolodzy, prawnicy, specjaliści administracji są zgodni: pomysł przyłączenia 32 gmin ma zwiększyć szanse na wygraną PiS w wyborach samorządowych, zmiany miałyby zatem wejść prawdopodobnie przed 2018 rokiem.

Głos w sprawie zabrała m.in. prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz burmistrz Podkowy Leśnej Artur Tusiński. Oto, co napisali na ten temat na Facebooku:

Hanna Gronkiewicz-Waltz:

„Prawo i Sprawiedliwość proponuje kolejny rozbiór – tym razem Warszawy. Jest to cwaniacka próba przejęcia władzy w stolicy. Według złożonego projektu #Warszawa będzie miała 18 radnych, 32 radnych będzie reprezentowało okoliczne gminy, które PiS chce dołączyć.
Mieszkańcy Warszawy stracą. Z ich podatków utrzymywane będą pozostałe 32 gminy. PiS proponuje drugiego Janosika – z podatków warszawiaków będziemy zmuszeni inwestować poza naszymi obecnymi granicami. Przekreślone zostaną inwestycje stołeczne, istnieje ryzyko utraty finansowania europejskiego.
Motywacją reformy jest chęć zatrudnienia swoich, nieuczciwego i cwaniackiego wygrania wyborów.
Okręg Wołomin – 46,8 (PiS) do 19,85 (PO), Ząbki 49,85 (PiS) do 22,5 (PO), Halinów 42,24 (PiS) do 19,21 (PO) – to najlepszy komentarz do projektu ustawy. Kluczem do wyboru miast były wyniki ostatnich wyborów.
Rozwój Warszawy, na który pracowali wszyscy mieszkańcy, został dzisiaj zatrzymany przez Jacka Sasina – człowieka, który przegrał w demokratycznych wyborach samorządowych. Wszystko to bez konsultacji z warszawiakami.

Panie Prezesie Kaczyński, żaden to dla mnie zaszczyt być ostatnim Prezydentem Stolicy”.

Artur Tusiński:

„Śmiać się, czy płakać? Pomysł na przejęcie władzy przez PiS się rozwija. Gdzie są w tym wszystkim mieszkańcy? Do Sejmu wpłynął projekt ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy przygotowany przez PiS. Warszawa ma stać się metropolią, powiększy się o 33 gminy, ale… bez Podkowy Leśnej. Fakt, pisałem, że powiat grodziski jest mierny, a dyskusja nad powiatami powinna nastąpić. Ale politycy PiS chyba się pospieszyli… ;) (…)”.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterest