Jest decyzja o darmowej komunikacji dla uczniów w Warszawie!

To, o czym kilka tygodni temu informowaliśmy w serwisie zachodniemazowsze.info, stało się faktem – władze Warszawy podjęły decyzję o uruchomieniu darmowej komunikacji miejskiej dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Dzieci i młodzież nie będą musiały płacić za bilety już od 1 września.
Fot. ZTM Warszawa. Uczniowie nie będą musieli płacić za bilety od września.

– Wprowadzamy komunikację za… jeden uśmiech. To nasza inwestycja w edukację i przyszłość. Zyskają na tym domowe budżety warszawiaków, zwiększy się liczba pasażerów i samodzielność dzieci. Skorzystają także inni użytkownicy dróg, bowiem większość rodziców przestanie dowozić dzieci do szkół samochodami – tak swoją decyzję skomentowała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

W Warszawie jest obecnie 325 szkół podstawowych i 239 gimnazjów. Z ankiety przeprowadzonej w ubiegłym roku przez Zarząd Transportu Miejskiego (w okresie od 23 listopada do 7 grudnia, ponad 4,1 tys. respondentów) wynika że z komunikacji miejskiej w codziennych dojazdach do szkół korzysta obecnie ok. 30 proc. spośród ponad 151 tys. uczniów stołecznych szkół podstawowych i gimnazjów. 41 proc. uczniów dociera do szkół pieszo, 25 proc. jest podwożonych samochodem a 4 proc. korzysta z innych środków transportu (rower, hulajnoga). Aż 80 proc. respondentów, którzy wzięli udział w badaniu zadeklarowało, że po wprowadzeniu darmowej komunikacji przestanie dowozić dzieci do szkoły. Co oznacza ponad 30 tys. potencjalnych, nowych pasażerów.

Spersonalizowana karta ucznia
Decyzję o zmianie systemu ulg i przyznaniu prawa do bezpłatnych przejazdów uczniom szkół podstawowych i gimnazjów będą jeszcze musieli podjąć radni. Ale to już tylko formalność. Bezpłatne przejazdy będą przysługiwać zarówno dzieciom i nastolatkom mieszkającym i uczącym się w stolicy, jak i mieszkającym w Warszawie, ale uczącym się w innych, nie stołecznych placówkach oświatowych.

Uprawnienie będzie obowiązywało od 1 września. Uczniowie będą bezpłatnie podróżowali komunikacją miejską na podstawie specjalnych, spersonalizowanych kart miejskich. Szkoły prześlą do Zarządu Transportu Miejskiego wypełnione wnioski wraz ze zdjęciem dzieci (wzór wniosku i instrukcja zostanie dostarczona do szkół) oraz informację, na jaki okres należy wgrać uprawnienie. Uprawnienia będą wgrywane na okres nie dłuższy niż cztery lata. Natomiast ZTM dostarczy do szkół gotowe, spersonalizowane Warszawskie Karty Miejskie. Dzieci, które mieszkają na terenie Warszawy a uczęszczają do szkół poza miastem, będą mogły wyrobić kartę w każdym POP ZTM.

Facebooktwitterredditpinterest