Kontrolerów biletów ubiorą w mundurki. Będą kulturalni i kompetentni

Spodnie w kant, marynarka i krawat – tak wkrótce będą prezentować się kontrolerzy biletów w autobusach, tramwajach i metrze. Mają oni stać wizytówką nowoczesnej, warszawskiej komunikacji miejskiej.
kontrolerzy-warszawa-mundur
Fot. ZTM Warszawa. Wizerunek warszawskich kontrolerów ma zupełnie się zmienić.

„Umundurowani” zostaną zarówno kontrolerzy biletów pracujący na etat, jak i ci, którzy sprawdzają bilety na podstawie umowy zlecenia. Strój kontrolera będzie się składał ze spodni wyjściowych w kant w kolorze grafitowym (w wersji zimowej i letniej, w przypadku pań latem zamiast spodni dopuszczalna będzie grafitowa spódnica), wyjściowej grafitowej marynarki (w wersji męskiej i damskiej), białej koszuli z długim lub krótkim rękawem (w okresie letnim), czarnego paska, czarnych butów oraz szarego krawata.

Dodatkowo, w okresie wiosenno-letnim, przy niesprzyjającej aurze, kontrolerzy będą ubrani w czarne letnie kurtki. Czarne kurtki dostosowane do pory roku będą nosić również zimą. W okresie zimowym zostaną wyposażeni również w zimowe czapki oraz rękawiczki. W okresie wiosenno-letnim, czyli od początku maja do końca września, kontrolerzy będą mogli sprawdzać bilety bez krawata oraz w koszuli z rozpiętym jednym guzikiem pod szyją.

Część elementów jednolitych strojów dla kontrolerów już została zakupiona (kurtki letnie i zimowe). Na zakup pozostałych (koszule, marynarki, spodnie, spódnice, krawaty i apaszki) stołeczny Zarząd Transportu Miejskiego (ZTM) wkrótce ogłosi przetarg.

W warszawskiej komunikacji można już spotkać pierwszych kontrolerów, zatrudnionych na podstawie umowy z firmą Cursor. Przedstawiciele ZTM przekonują, że dzięki zewnętrznemu zatrudnieniu zarząd zyskał pracowników o właściwych kwalifikacjach i profilu osobowości.

Firma Cursor odpowiada za przeprowadzenie rekrutacji, szkolenie i organizację pracy kontrolerów. Każdy z nich musi zdać egzamin ze znajomości przepisów i taryfy przewozowej. Zdaniem ZTM, taka forma zatrudnienia kontrolerów daje gwarancję najlepszego wyboru kandydatów. Najpierw rekrutowane osoby muszą wykazać się odpowiednimi kwalifikacjami, jak np. znajomość języka angielskiego lub rosyjskiego, co najmniej średnie wykształcenie oraz umiejętność pracy w stresie i tonowanie emocji. Spośród wyłonionych przez firmę osób Zarząd Transportu Miejskiego wybiera tych kandydatów, którzy najlepiej sprawdzą się w pracy kontrolera. Ich wiedzę potwierdza przeprowadzony egzamin.

Choć liczba kontrolerów i przeprowadzonych kontroli wzrośnie, to ZTM nie będzie musiał zajmować się procesem rekrutacji oraz prowadzeniem potem ich obsługi administracyjno-kadrowej. Będzie miał przy tym pełną kontrolę i nadzór nad jakością świadczonych usług. Każdy kontroler zatrudniony do sprawdzania biletów będzie musiał być pełnoletni, niekarany, mieć dobry stan zdrowia, wykazywać się kulturą osobistą i odpornością na stres. Bardzo ważna jest również umiejętność pracy w zespole. Do 19 marca firma Cursor zatrudni co najmniej 30 pracowników, aby zapewnić prowadzenie kontroli przez 240 godzin w dni robocze oraz przez 96 godzin w dni świąteczne i weekendy. Pracownicy zostaną wyposażeni w czytniki kontrolerskie i terminale płatnicze dostarczone przez ZTM.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterest