Dwa pomniki smoleńskie na Krakowskim Przedmieściu coraz bliżej

Wszystko wskazuje na to, że już przyszłym roku, w Warszawie powstaną dwa pomniki. Jeden z nich będzie poświęcony byłemu prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, a drugi – pozostałym ofiarom katastrofy smoleńskiej.
pomnik-smolenski-krakowskie-przedmiescie
Fot. Adrian Grycuk/wikipedia.org. Jeden z pomników ma powstać przed Pałacem Prezydenckim.

O budowie pomników poświęconych ofiarom katastrofy smoleńskiej w Warszawie mówi się już od dłuższego czasu. Ich budowę zapowiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości (PiS) Jarosław Kaczyński. Kwestia ta wywołuje wiele kontrowersji. Po pierwsze – ze względu na koszt. Jak informuje Wirtualna Polska, budowa dwóch pomników ma pochłonąć 2 mln zł. Po drugie – powstaniu monumentów sprzeciwiają się władze Warszawy z prezydent Hanną Gronkiewicz-Waltz na czele. Mocno w sprawie jest podzielona również opinia publiczna.

Mimo to przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości przystąpili do konkretnych działań. Utworzono komitet popierający budowę. W jego składzie znaleźli się politycy związani z PiS – m.in. premier Beata Szydło, ministrowie: Antoni Macierewicz, Piotr Gliński, Zbigniew Ziobro, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, a także piosenkarka Halina Frąckowiak, aktorzy – Katarzyna Łaniewska, Jerzy Zelnik, satyrycy Jan Pietrzak i Marcin Wolski, wreszcie członkowie rodzin ofiar – Małgorzata Wasserman, Zuzanna Kurtyka, Jadwiga Gosiewska, Ewa Kochanowska.

Pomniki mają być budowane ze składek, a nie pieniędzy publicznych, dlatego już trwa zbiórka funduszy na ten cel. Jak informuje Wirtualna Polska, do tej pory udało zebrać się 600 tys. zł. Pomnik Lecha Kaczyńskiego ma powstać przy odbiegającej od Krakowskiego Przedmieścia ul. gen. Karaszewicza-Tokarzewskiego, natomiast monument poświęcony pozostałym ofiarom katastrofy znajdzie się najprawdopodobniej przy samym Krakowskim Przedmieściu, tuż obok Pałacu Prezydenckiego. Mają być one gotowe w przyszłym roku, na ósmą rocznicę katastrofy. Projekty pomników powstaną w drodze konkursu.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku, w rocznicę katastrofy smoleńskiej, na placu Bankowym w Warszawie odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu. Powstała ona bez wiedzy i zgody władz Warszawy.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterest

2 komentarzy dla “Dwa pomniki smoleńskie na Krakowskim Przedmieściu coraz bliżej

  1. Jestem na nie… z całym szacunkiem dla tragedii…. za dużo fałszywej podszytej polityką idei dla tych pomników… plus prywatny interes Jarosława Kaczyńskiego…czyli zemsta na pierwszym planie…

  2. A co na to konserwator zabytków. Przecież to zaburzenie całego widoku Pałacu Prezydenckiego. Jak dla mnie stawianie tam czegokolwiek dodatkowego co nie współgra ani architektonicznie ani historycznie to jak kwiatek do kożucha. To może od razu pozwolić na stawianie tam straganów z hamburgerami i pamiątkami?