Uwaga! Popularny lek na kaszel wycofany z obrotu. Sprawdź, czy nie masz go w swojej apteczce!

Główny Inspektor Sanitarny (GIS) podjął decyzję o wycofaniu ze sprzedaży popularnego leku na kaszel Mucosolvan. Dokładnie chodzi o jedną partię medykamentu, w której była obniżona zawartość substancji czynnej.
mucosolvan-wycofany
Fot. stevepb/pixabay.com. Mucosolvan jest stosowany w chorobach płuc i oskrzeli.

Lek Mucosolvan jest stosowany w chorobach płuc i oskrzeli przebiegających z zaburzeniem wydzielania śluzu oraz utrudnieniem jego transportu. O wycofaniu tabletek z obrotu na terenie całego kraju Główny Inspektor Sanitarny poinformował kilka dni temu. Nie wszystkie jednak leki zostały wycofane. Dokładnie chodzi o partię pastylek miękkich Mucosolvan 15 mg z serii o numerze 2014031, z datą ważności do kwietnia 2017 roku. Tabletki wyprodukowane przez firmę Boehringer Ingelheim International GmbH zostały wycofane ze sprzedaży ze względu na to, że nie spełniały wymagań dotyczących charakterystyki leku. Decyzji został nadany “rygor natychmiastowej wykonalności”.

Z badań przeprowadzonych w Narodowym Instytucie Leków wynika, że badana próbka nie odpowiada wymaganiom specyfikacji, w zakresie zawartości substancji czynnej, ma obniżoną zawartość chlorowodorku ambroksolu, czyli substancji czynnej zwiększającej wydzielanie śluzu w drogach oddechowych oraz ułatwiającej odkrztuszanie. A to może oznaczać, że lek jest mniej skuteczny. Główny Inspektorat Sanitarny nakazał usunięcie partii tabletek z obrotu w aptekach i hurtowniach.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterest