Dobra zmiana w komunikacji miejskiej. ZTM obniża ceny biletów, Łomianki wejdą do I strefy

Stołeczny ratusz wprowadzi zmiany w taryfie przewozowej. Mniej za podróżowanie komunikacją zapłacą osoby korzystające z biletów długookresowych (ważnych w obu strefach – 1. i 2.), powróci bilet 3-dniowy, w ofercie pojawi się również tzw. bilet konferencyjny.
obnizka-cen-biletow-ztm
Fot. ztm.waw.pl. Posiadacze biletów długookresowych za przejazd zapłacą mniej.

Komunikacja miejska pełni kluczową rolę w systemie transportowym stolicy. Autobusy, pociągi, metro i tramwaje przewożą ponad miliard pasażerów rocznie. Władze Warszawy zapewniają, że wciąż ją rozwijają i usprawniają – modernizowany jest tabor, budowana druga linia metra, nowe trasy tramwajowe i kolejne parkingi przesiadkowe, wprowadzane są priorytety dla tramwajów i autobusów.

Według urzędników stołecznego ratusza, wiodąca rola transportu zbiorowego wymaga zapewnienia wysokiej konkurencyjności w stosunku do samochodów. Udział komunikacji miejskiej w obsłudze wszystkich podróży wykonywanych w Warszawie ma wzrosnąć z 56,9 do 65 proc. Chodzi tu głównie o zmniejszenie liczby pojazdów wjeżdżających do stolicy i ograniczenie emisji zanieczyszczeń. Zachętą do rezygnacji z aut i przesiadki do komunikacji mają być m.in. zmiany w taryfie biletowej. – Obniżamy ceny biletów długookresowych ważnych w 1. i 2. strefie. Pasażerowie korzystający z biletów 30-dniowych normalnych zaoszczędzą dzięki temu 30 zł miesięcznie, a użytkownikom biletów 90-dniowych w portfelu pozostanie aż 76 zł. Komunikacja to właściwa alternatywa. Na podstawie biletów ZTM można przecież podróżować szybko i sprawnie i to wszystkimi środkami transportu – przekonuje prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

bilety obowiązujące w 1. i 2. strefie obecna cena planowana cena obniżka
30-dniowy imienny normalny 210 zł 180 zł 30 zł
30-dniowy bilet warszawiaka 196 zł 166 zł 30 zł
90-dniowy imienny normalny 536 zł 460 zł 76 zł
90-dniowy bilet warszawiaka 482 zł 406 zł 76 zł

To nie wszystko. Dotychczasowa oferta biletowa zostanie rozszerzona. W taryfie biletowej pojawi się m.in. bilet jednorazowy przesiadkowy grupowy ulgowy dla maksymalnie 10 osób w cenie 22 zł. Ma to być ułatwienie dla podróżujących grup szkolnych i ich opiekunów, którzy musieli kasować dużą liczbę biletów. Teraz wystarczy skasować jeden lub dwa kartoniki.

Z kolei dla turystów i osób przebywających w stolicy zaledwie przez kilka dni w taryfie znajdzie się bilet 3-dniowy w cenie 36 zł (1. strefa) i 57 zł (1. i 2. strefa). Miasto wprowadzi także tzw. bilet konferencyjny umożliwiając organizatorom konferencji zakup biletów dla ich uczestników (na wybrany okres czasu). Bilety będą kodowane na specjalnych Warszawskich Kartach Miejskich lub będą dostępne w innej formie uzgodnionej z organizatorem. Decyzję o wprowadzeniu powyższych zmian podejmą warszawscy radni.

A to nie koniec planowanych udogodnień. Wiele wskazuje na to, że jeszcze w tym roku Łomianki zostaną włączone do I strefy biletowej. Między władzami gminy i stołecznego ratusza od kilku miesięcy są prowadzone negocjacje w tej kwestii. – Rozmowy z Warszawą ws. I strefy jeszcze trwają. Idą w dobrym kierunku… – napisał w piątek, 3 marca na swoim profilu na Facebooku wiceburmistrz Łomianek Piotr Rusiecki. Jeśli tylko zakończą się sukcesem, mieszkańcy gminy zapłacą za bilety znacznie mniej niż do tej pory. Być może do I strefy dołączą wkrótce również inne podstołeczne samorządy.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterest