Kolejowy armagedon coraz bliżej

W kwietniu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpiszą umowę na przebudowę trasy z Grodziska Mazowieckiego do Warszawy. Inwestycja, warta około 290 mln zł ma istotnie poprawić komunikację kolejową w aglomeracji warszawskiej.
linia-podmiejska-grodzisk-remont
Fot. PKP PLK s.a. Pasażerowie będą musieli przygotować się na ogromne utrudnienia.

Jesienią 2018 roku zmodernizowana linia zapewni przejazd większej liczby pociągów. Pasażerowie skorzystają z nowych dobrze wyposażonych peronów. – Jesteśmy przygotowani do modernizacji trasy podmiejskiej do Warszawy. Podobne inwestycje realizują PLK w Krakowie. Usprawniamy infrastrukturę w Gorzowie Wielkopolskim i Poznaniu. Poprawa komunikacji kolejowej w aglomeracjach, sprawny przejazd większej liczby pociągów łączących duże ośrodki z regionami to jeden z celów Krajowego Programu Kolejowego – mówi Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Przygotowania do modernizacji linii podmiejskiej zaplanowano w maju. Prace obejmą przejścia podziemne na przystankach: Warszawa Włochy, Warszawa Ursus, Piastów, Parzniew (nowo budowany w ramach modernizacji), Milanówek oraz nowe przejście pieszo-rowerowe w Brwinowie – czyli obiekty wspólne dla linii podmiejskiej i linii dalekobieżnej. Wykonanie specjalnych tymczasowych konstrukcji zapewni możliwość przebudowy przejść. Takie rozwiązanie ma zagwarantować także sprawny przejazd pociągów podmiejskich i dalekobieżnych. Na tym etapie prace nie będą wymagały zamknięcia linii.

Wrześniowa zmiana komunikacji

Kluczowy etap modernizacji linii podmiejskiej zaplanowano od września. Zmiany łączą się z wprowadzeniem zastępczej komunikacji autobusowej na 12 miesięcy. Zapewnienie mieszkańcom powiatów pruszkowskiego i grodziskiego sprawnej komunikacji na czas modernizacji linii jest uzgadniane przez przedstawicieli przewoźników, samorządów oraz zarządcę infrastruktury. W kwietniu zostanie przedstawiony kompletny i szczegółowy harmonogram zastępczej komunikacji autobusowej.

Od września wykonawca przystąpi do gruntownej przebudowy torów, sieci trakcyjnej, urządzeń sterowania ruchem kolejowym i infrastruktury pasażerskiej. Wstrzymanie ruchu na linii umożliwi skrócenie czasu modernizacji z 31 do 22 miesięcy. Realnie linia będzie zamknięta tylko przez 12 miesięcy. Najwrażliwsze prace zostaną wykonane prawie o 1,5 roku szybciej niż planowano.

Efekty modernizacji

Efektem modernizacji 22-kilometrowej linii Warszawa Włochy–Grodzisk Mazowiecki ma być lepsza oferta podróży. Poprawi się niezawodność przejazdu, zwiększy się liczba pociągów, a pasażerowie zyskają lepszy komfort obsługi na stacjach i przystankach. Wszystkie perony zostaną dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Prędkość składów pasażerskich zostanie podwyższona z 80 do 120 km na godzinę.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterest