Oszustwo na policjanta: kazali zostawić staruszkowi ponad 20 tys. zł w koszu na śmieci. Mózgiem operacji było 15-latek

Dzięki czujności pracownika banku, po raz kolejny udało się zapobiec oszustwu starszego pana metodą „na policjanta”. Trzech nastolatków chciało okraść mieszkańca Wawra na kilkadziesiąt tysięcy złotych.
wawer-oszustwo-na-policjanta
Fot. e-gabi. Młodzi złodzieje chcieli okraść starszego pana na kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Jak w większości przestępstw metodą „na policjanta”, i w tym przypadku wszystko zaczęło się od telefonu osoby podającej się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego na numer telefonu stacjonarnego. Rozmówca w słuchawce poinformował 73-letniego mieszkańca Wawra, że może paść ofiarą przestępstwa, bo pracownicy banku, w którym ma oszczędności, współpracują z mafią i zamierzają ukraść jego pieniądze. Z relacji oszusta wynikało, że akcja ma na celu uratowanie oszczędności oraz zdemaskowanie i zatrzymanie nieuczciwych bankierów. Fałszywy policjant zapewniał także, że po wszystkim gotówka zostanie zwrócona.

Kiedy 73-latek wyjawił, ile pieniędzy posiada na koncie, fałszywy policjant polecił mu, aby poszedł do banku i pobrał część oszczędności a następnie pozostawił je we wskazanym miejscu. Starszy mężczyzna przekonany, że bierze udział w akcji policyjnej, zrobił to, co mu polecono. Po wyjściu z banku, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, zostawił 20 100 zł w koszu na śmieci.

Po kolejnym telefonie fałszywego policjanta 73-latek ponownie udał się do banku, gdzie zamierzał wypłacić kolejne 40 tys. zł. Czujny pracownik zorientował się, że mężczyzna może paść ofiarą oszustów i powiadomił policję. Funkcjonariusze z północnopraskiej komendy natychmiast zjawili się na miejscu. Kilkanaście minut potem, w wyniku obserwacji i bezpośredniej interwencji, kryminalni zatrzymali 15-letniego Szymona K. i Sebastiana K., którzy usiłowali podjąć kopertę.

Sprawą nastoletnich złodziei zajęli się policjanci z Wydziału ds. Nieletnich i Patologii, którzy bardzo szybko ustalili i zatrzymali trzeciego sprawcę tego przestępstwa – 15-letniego Damiana S. Wszyscy już zostali przesłuchani. Funkcjonariusze przedstawili im zarzuty za współudział w dokonaniu oszustwa na szkodę 73-latka. Nastolatkowie trafili do policyjnej izby dziecka. Ich sprawą zajmie się sąd rodzinny i nieletnich.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterest