Wojewoda storpedował referendum w sprawie powiększenia Warszawy. Gronkiewicz-Waltz: „To próba zamknięcia ust mieszkańcom”

W czwartek, 9 marca, wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera unieważnił uchwałę o referendum w sprawie powiększenia Warszawy. Stołeczni radni zamierzają skierować sprawę do sądu.
powiekszenie-warszawy-referendum-wojewoda
Fot. mazowieckie.pl. Zdzisław Sipiera unieważnił uchwałę o przeprowadzeniu referendum uznając, że jest niezgodna z prawem.

Przypomnijmy, że projekt ustawy przygotowany przez grupę posłów Prawa i Sprawiedliwości (PiS) zakłada przyłączenie do Warszawy 32 gmin. W stolicy miałyby znaleźć się następujące miejscowości z powiatu pruszkowskiego, grodziskiego i warszawskiego zachodniego: Izabelin, Łomianki, Stare Babice, Błonie, Ożarów Mazowiecki, Pruszków, Piastów, Brwinów, Michałowice, Nadarzyn, Raszyn, Grodzisk Mazowiecki, Milanówek. Stosowny projekt ustawy został złożony w Sejmie pod koniec stycznia przez posła PiS Jacka Sasina. W związku z tym, że nie jest to projekt rządowy, nie wymagałby przeprowadzenia konsultacji społecznych. Tym samym decyzja zostałaby podjęta bez bezpośredniego udziału mieszkańców. To wzbudziło gwałtowne protesty w podstołecznych miejscowościach.

Władze Warszawy i Podkowy Leśnej postanowiły zorganizować referendum dotyczące powiększenia Warszawy. Włodarze chcieli, aby to sami mieszkańcy zadecydowali o dalszym kształcie stolicy i okolicznych gmin. Miało ono odbyć się 26 marca w Warszawie i 2 kwietnia w Podkowie Leśnej. Tymczasem w czwartek, 9 marca wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera unieważnił uchwałę o przeprowadzeniu referendum uznając, że jest niezgodna z prawem. – Samorząd, który chce przeprowadzić referendum dotyczące zmiany granic, powinien opierać się na Ustawie o samorządzie gminnym. Niestety ani Warszawa, ani Podkowa Leśna nie podjęły uchwały zgodnie z tą ustawą, która precyzyjnie wskazuje, że z inicjatywą referendum zmiany granic mogą wystąpić tylko mieszkańcy. Nie widzę przeszkód, aby takie referendum było zorganizowane, ale decyzja o nim musi być podjęta zgodnie z prawem – powiedział Sipiera. Zdaniem wojewody pytanie, które chciały zadać warszawiakom władze: „Czy jest Pan/Pani za zmianą granic Miasta Stołecznego Warszawy?” było zbyt ogólnie i nieprecyzyjnie sformułowane.

Zarówno władze Warszawy, jak Podkowy Leśnej dość dosadnie skomentowali decyzję wojewody. – Warszawiacy powinni mieć możliwość wypowiedzenia się w tak ważnej dla nich sprawie. To próba zamknięcia ust mieszkańcom naszego miasta – powiedziała Gronkiewicz-Waltz. – W najbliższym czasie zbierze się Rada Miasta, będziemy chcieli podjąć uchwałę o skierowaniu skargi na rozstrzygnięcie wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego – dodała Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy.

Burmistrz Podkowy Leśnej Artur Tusiński decyzję Zdzisława Sipiery skomentował na swoim profilu na Facebooku: „Wojewoda w dniu dzisiejszym unieważnił uchwałę o referendum w Warszawie i Podkowie Leśnej, o czym dowiedziałem się z komunikatu prasowego rzecznika wojewody mazowieckiego. Uzasadnienie do urzędu nie dotarło :( Mieszkańcy zabiegają o przeprowadzenie referendum na ich wniosek i takie zapewne się odbędzie. (…) Samorządowcy podpisali też kolejną deklarację, w której ponownie żądamy wycofania spod obrad Sejmu ustawy. Wiceprezydent Warszawy Andrzej Olszewski skierował również pismo do posła Sasina i Wojewody Mazowieckiego Zdzisława Sipiery, w którym prosi o przedstawienie sprawozdania z dotychczas zrealizowanych konsultacji oraz planów w tym zakresie. Pomimo obietnic konsultacji nie ma” – napisał Tusiński.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterest