W Błoniu odbędzie się referendum w sprawie przyłączenia do Warszawy!

Błonie to kolejna gmina w naszym regionie, której władze postanowiły zapytać mieszkańców, czy chcą przyłączenia do stolicy. Referendum w tej sprawie odbędzie się 4 czerwca.
blonie-referendum
Fot. Facebook/Zenon Reszka. Burmistrz Błonia zachęca do wzięcia udziału w referendum.

Na przeprowadzenie referendum w sprawie ewentualnego przyłączenia do Warszawy decyduje się coraz więcej gmin. Głosowanie najprawdopodobniej odbędzie się w Podkowie Leśnej, Pruszkowie, Raszynie i Milanówku (więcej na ten temat TUTAJ). Do grona tych miejscowości dołączyło również Błonie.

Burmistrz gminy Zenon Reszka poinformował o tym na swoim oficjalnym profilu na Facebooku. – 4 czerwca br. mieszkańcy Gminy Błonie będą mogli wypowiedzieć się na temat związany z projektem ustawy o ustroju m.st. Warszawy odpowiadając na pytanie: „Czy jest Pan/Pani za tym, żeby m.st. Warszawa, jako metropolitalna jednostka samorządu terytorialnego, objęła Gminę Błonie?”. Pod pytaniem będą dwa warianty odpowiedzi TAK oraz NIE – napisał włodarz (pisownia oryginalna – przyp. red.). Stosowna uchwała dotycząca przeprowadzenia referendum już została podjęta przez błońskich radnych. Wcześniej starosta powiatu warszawskiego zachodniego Jan Żychliński, burmistrz Zenon Reszka, posłanka Kinga Gajewska-Płochocka oraz radni Irena Waśniewska i Jacek Cieślak wymieniali szkody, jakie gminie może przynieść wdrożenie w życie procedowanej w Sejmie ustawy dotyczącej powiększenia stolicy. – Podkreślaliśmy, że jej zapisy nie przyniosą nic dobrego ani mieszkańcom, ani samorządom lokalnym gmin, których ona dotyczy, a są jedynie próbą pogwałcenia samorządności i zaprzepaszczenia tego, co przez 25 lat udało nam się lokalnie wypracować. Apeluję do wszystkich mieszkańców gminy Błonie: 4 CZERWCA IDŹMY NA REFERENDUM! Pokażmy, że los naszej gminy nie jest nam obojętny! – zachęca burmistrz.

Kilka tygodni temu Zenon Reszka wziął udział w spotkaniach (między innymi w Legionowie), w których uczestniczyli przedstawiciele gmin sąsiadujących z Warszawą. Większość z nich zdecydowanie sprzeciwia się koncepcji utworzenia Wielkiej Stolicy. Z kolei w lutym, w Błoniu odbył się konwent wójtów, burmistrzów i prezydentów województwa mazowieckiego, w którym wziął udział Adam Struzik. – W doktrynie, jaką prezentuje partia PiS nie ma miejsca na samorządność. Celem jest władza sama w sobie i centralizacja państwa – mówił marszałek. W trakcie dyskusji podkreślono, że projekt ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy jest „próbą wprowadzenia nowego, nieprzemyślanego podziału administracyjnego, podobnie jak niedawna inicjatywa wydzielenia z województwa mazowieckiego Warszawy”. Zaznaczono też, że jest to nieracjonalna i niekorzystna propozycja zmian ustrojowych w Warszawie i jej otoczeniu metropolitalnym naruszająca ideę samorządności.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterest