Miliony z Unii Europejskiej dla Pęcic i Raszyna

Od połowy przyszłego roku Raszyn zyska ponad 7 km ścieżek rowerowych. Gmina otrzyma też dofinansowanie na renowację, modernizację i adaptację zabytkowego budynku Austerii. Natomiast fundacja Dwór Polski unijne fundusze przeznaczy na kompleksową renowację zabytkowego Zespołu Pałacowo-Parkowego w Pęcicach.
dofinansowanie-unia-europejska-austeria-pecice
Fot. wikipedia.org. Dwór Polski w Pęcicach zyska zupełnie nowe oblicze.

Gmina Raszyn otrzyma ponad 5,3 mln zł wsparcia ze środków unijnych na budowę tras rowerowych.oraz spójną sieć transportową, dzięki czemu umożliwią mieszkańcom sprawne dotarcie do pracy czy szkoły przy wykorzystaniu alternatywnego środka transportu jakim jest rower. Dodatkowo realizacja tej proekologicznej inwestycji wpłynie na rozwój turystyki weekendowej w gminie.

Nowe życie Austerii

Ponad 3,1 mln zł unijnych środków trafi na renowację, modernizację i adaptację na centrum integracji społeczno-kulturalnej budynku Austerii. W odrestaurowanym obiekcie będą odbywały się imprezy kulturalne, wieczory poetycko-muzyczne, spotkania i prelekcje , a także konferencje, wystawy, pikniki integracyjne i bale. Powstanie także izba pamięci, w której odbywać się będą „żywe” lekcje historii regionu skierowane nie tylko do uczniów, ale również mieszkańców i turystów. Uruchomiona będzie strona internetowa z informacjami o historii Austerii i aktualnych ofertach kulturalnych.

Restauracja zespołu Pałacowo-Parkowego w Pęcicach

Z kolei fundacja Dwór Polski ponad 2,8 mln zł z unijnych funduszy przeznaczy na kompleksową renowację tego zabytku oraz udostępnienie znajdujących się w nim zbiorów jak najszerszemu gronu odbiorców. Pałacowi i parkowi zostanie przywrócona dawna świetność. Powstanie nowa, wzbogacona oferta kulturalno-edukacyjna. Obiekt stanie się miejscem otwartym, służącym społeczności lokalnej i turystom. Będzie to miejsce spotkań ze światem kultury i sztuki. W pałacu powstaną m.in.: saloniki poezji i muzyczny czy ekspozycje stałe i tymczasowe. Będą odbywały się tu zarówno koncerty, recitale muzyczne, widowiska kulturalne, jak i aukcje charytatywne. Partnerami w realizacji projektu są: gmina Michałowice, stowarzyszenie K40 z Komorowa oraz fundacja „Polska Przyszłość – Poland the Future” z Izabelina.

Źródło: mazovia.pl

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterest