Umowa na modernizację linii podmiejskiej podpisana. Co zyskają pasażerowie po remoncie?

W Starostwie Powiatowym w Pruszkowie podpisano umowę na przebudowę linii kolejowej z Grodziska Mazowieckiego do Warszawy. Kontrakt inwestycji opiewa na kwotę 285 mln złotych.
remont-linii-podmiejskiej-umowa
Fot. PKP PLK s.a. Pasażerowie będą musieli przygotować się na ogromne utrudnienia.

W spotkaniu wziął udział m.in.: Andrzej Bittel – podsekretarz stanu z Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, Zdzisław Sipiera – wojewoda mazowiecki, Maksym Gołoś – starosta pruszkowski, Ireneusz Merchel – prezes zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., Arnold Bresch – członek zarządu, dyrektor ds. realizacji inwestycji PLK, Zbigniew Żerański – dyrektor regionu centralnego, Ireneusz Dudek – dyrektor finansowy z Centrum Realizacji Inwestycji PKP, a także Piotr Jurczyk – prezes Intercore sp. z o.o. To właśnie ta firma oraz Przedsiębiorstwo Robót Mostowych „Mosty Łódź” wykonają remont linii.

Jak przekonują władze powiatu pruszkowskiego, przebudowa linii mimo utrudnień w komunikacji, które powstaną na czas jej remontu, niesie za sobą znacznie więcej pozytywnych zmian dla mieszkańców. Przede wszystkim wiąże się to z większą częstotliwością kursowania i punktualnością pociągów, lepszym dostępem do peronów dla osób niepełnosprawnych, krótszym czasem podróży dzięki podwyższeniu prędkości z 80 do 120 km na godzinę, a także wzrostem bezpieczeństwa uzyskanym dzięki nowym urządzeniom sterowania ruchem kolejowym.

– Od wielu lat mówiło się o potrzebie modernizacji linii kolejowej, którą tysiące mieszkańców powiatu dojeżdża do Warszawy i wraca do swoich miejsc zamieszkania. My, jako zarząd i rada powiatu pruszkowskiego patrzymy na tę inwestycję z wielką nadzieją. Dzięki temu, że poprawi się komunikacja zbiorowa, wiele osób być może przesiądzie się z aut do kolei, co będzie miało wpływ zarówno na czystsze powietrze, jak i mniej zakorkowane miasto – powiedział starosta Maksym Gołoś.

Na modernizowanej linii będzie sześć stacji i powstanie nowy przystanek w Parzniewie. Każdy z tych obiektów zostanie wyposażony w lepszy system informowania pasażerów. Przebudowa zaplanowana jest na odcinku 22 km, na którym zostaną wymienione tory, powstanie 15 nowoczesnych rozjazdów, przebudowanych sześć mostów, wiaduktów i pięć przejść dla pieszych. Pojawią się również nowe przejścia podziemne i najbardziej pożądana budowa tunelu drogowego. Przebudowa potrwa niespełna dwa lata. Początkowo modernizację planowano przeprowadzić w ciągu 31 miesięcy, ale dzięki intensywnym pracom na zamkniętej linii zakończenie inwestycji uda się przyśpieszyć.

Pierwsze prace na przystankach rozpoczną się już w maju. Zostaną wykonane konstrukcje, które umożliwią przebudowę przejść i sprawny przejazd pociągów, bez wstrzymywania ruchu. Przy drugim etapie zaplanowana jest zastępcza komunikacja autobusowa. – Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne będzie utrzymanie sprawnej komunikacji podczas zamknięcia linii. Wspólnie z przewoźnikami i samorządami opracowujemy najlepsze trasy dla korytarza komunikacyjnego Grodzisk – Warszawa. Jeszcze w kwietniu chcemy przekazać mieszkańcom i pasażerom schematy, komunikacji, które będą obowiązywały od września – powiedział Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterest