Będą nowe województwa? Co dalej z Mazowszem? [AUDIO]

Mimo decyzji Komisji Europejskiej dotyczącej podziału statystycznego Mazowsza, wraca pomysł podziału administracyjnego i utworzenia kolejnych województw, w tym warszawskiego.
nowe-wojewodztwa-pis
Fot. UMWM. Pomysłowi utworzenia nowego województwa sprzeciwia się marszałek Adam Struzik.

Jak podaje portalsamorządowy.pl, za resortem spraw wewnętrznych i administracji, rozważana jest korekta granic województw, aczkolwiek mogłaby ona nastąpić dopiero w roku 2019, czyli już po wyborach samorządowych i parlamentarnych.

Mazowsze

Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik od początku podkreśla, że nie ma żadnych racjonalnych uzasadnień do takiego działania – ekonomicznych, społecznych, historycznych ani kulturowych. Takie postępowanie zagrażałoby też wykorzystaniu bieżących środków unijnych. Fundusze strukturalne zostały podzielone, wynegocjowane i w ramach umowy partnerstwa są realizowane do roku 2020. Zdaniem wojewódzkich włodarzy, wyjątkowo niebezpieczne jest tworzenie dwóch nowych województw bez przemyślenia kwestii ich budżetów, podziału majątku, ale też zobowiązań. A województwo zewnętrzne pozbawione Warszawy wiele straci – przekonują.

Komentarz marszałka województwa Adama Struzika:

Komentarz dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich Marcina Wajdy:

 

Źródło: mazovia.pl

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterest