To nie żart! W warszawskich przedszkolach wszystkie zajęcia będą bezpłatne

Od września, w stolicy 46 tys. dzieci będzie korzystać z zajęć w przedszkolach za darmo. Władze Warszawy wprowadzają kolejne rozwiązanie wspierające rodzinę.
zajecia-przedszkola-warszawa-za-darmo
Fot. pgbsimon/pixabay.com. Dzięki likwidacji opłat, rodzice w domowym budżecie będą mogli zaoszczędzić nawet 1000 zł rocznie.

Decyzją władz stolicy, od 1 września tego roku rodzice nie będą płacić za pobyt dziecka w przedszkolu. Z tego rozwiązania skorzystają rodzice 46 tys. dzieci. – To kolejne działanie na rzecz warszawskich rodzin. Po wprowadzeniu bezpłatnej komunikacji dla uczniów i po warszawskim bonie żłobkowym, tym razem wsparcie dotyczy rodzin, których dzieci chodzą do naszych przedszkoli – przekonuje prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Od 2013 roku opłata za przedszkola wynosi 1 zł za każdą godzinę pobytu dziecka w placówce powyżej sześciu godzin opieki. Dzięki likwidacji opłat, rodzice w domowym budżecie mogą zaoszczędzić nawet 1000 zł rocznie, będą płacić jedynie za posiłki. Dzięki temu rozwiązaniu, zmniejszą się również bariery ekonomiczne w dostępie do edukacji przedszkolnej dla rodzin o niskich dochodach.

Coraz więcej miejsc w przedszkolach
Od 2007 roku miasto zbudowało 27 przedszkoli, a około 200 placówek zostało zmodernizowanych lub wyremontowanych. Na ten cel wydano ponad 650 mln zł. Co roku na utrzymanie przedszkoli publicznych i niepublicznych Warszawa przeznacza około 700 mln zł. Dzięki budowie nowych placówek oraz adaptacji i remontom już istniejących, w tym roku, w Warszawie przybędzie 5 tys. miejsc. W ciągu najbliższych kilku miesięcy zakończy się budowa dziewięciu przedszkoli, m.in. czterech na Białołęce.

Źródło: um.warszawa.pl

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterest